کابینت چوبی، مزایا، معایب و انواع آن

کابینت چوبی

کابینت چوبی از گذشته تا به امروز به دلیل ظاهر زیبا، دوام بالا و کاربرد زیاد محبوب بوده‌ و کابینتی اصیل و کلاسیک محسوب می‌شود. این نوع کابینت با دیگر لوازم موجود در آشپزخانه شما به راحتی هماهنگ می‌شود. هرچند که امروزه به دلیل افزایش جمعیت و تقاضای زیاد و از طرف دیگر قطع بی‌رویه‌ی درختان و آسیب به محیط زیست، بیشتر فرآورده‌های چوبی مانند ورقه ام دی اف به جای چوب استفاده می‌شوند. با این حال، این کابینت هنوز هم طرفداران و مشتریان خودش را دارد.

این کابینت در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع و از چوب درخت‌های مختلفی تولید و ساخته می‌شود. هر کدام از این درختها بافت، نقش و نگار، و ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارد. برای انتخاب چوب به این نکته توجه داشته باشید که هر چه تراکم چوب یک درخت بیشتر باشد استحکام و مقاومت آن چوب نیز بیشتر و در نتیجه ماندگاری و طول عمر کابینت شما نیز بیشتر است.

نکته‌ دیگری که باید راجع به این کابینت بدانید این است که با تغییر رطوبت هوا تاب می‌خورد و خراب می‌شود. به همین دلیل، کابینت ساخته شده از چوب حتما باید با رنگ روکش شود. کابینت های روکش شده در مناطق با رطوبت بالا نسبت به چوب خام مقاوم‌تر هستند. این کار نه تنها از آسیب دیدن چوب جلوگیری میکند، بلکه ظاهر زیباتری نیز به آن می‌بخشد.

جنس کابینت در میزان کیفیت و مقاومت کابینت، و در زیبایی ظاهری آن بسیار تعیین کننده است. بنابراین، متریالی که برای کابینت خود انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های این مدل کابینت می پردازیم:

درباره کابینت آماده بخوانید

مزایا

 • استحکام و طول عمر بالا از مزایای مهم کابینت ساخته شده از چوب است. دوام بالای کابینت آشپزخانه از نکات بسیار مهمی‌ست که باید به آن توجه ویژه نمود؛ زیرا، از کابینت در مدت طولانی و به طور مداوم استفاده می‌شود و تعویض آن نیز کار راحتی نیست. عمر طولانی این کابینت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت آن است.
 • علاوه بر زیبایی بی‌نظیر، ظاهر اشرافی و شیک آن نیز قابل مقایسه با کابینت‌های دیگر نیست.
 • این کابینت با انواع تزئینات همخوانی دارد و با هر دو سبک مدرن و کلاسیک هماهنگ می شود. ست کردن باقی لوازم و وسایل آشپزخانه با این مدل بسیار آسان است و این یکی از مواردی‌ست که این نوع کابینت را بسیار محبوب کرده است.
 • ما با هر آنچه که حس طبیعت را تداعی کند احساس نزدیکی بیشتری می‌کنیم. یکی از مزیت‌های این سبک کابینت انتقال حس صمیمیت و زندگی به آشپزخانه و محیط خانه است. چوب طبیعی به فضای آشپزخانه اصالت و زیبایی می‌بخشد و جذابیت آن را دو چندان می‌کند.
 • یکی دیگر از مزایای این نوع کابینت این است که در انتخاب مدل و رنگ برای کابینت آشپزخانه‌تان گزینه‌های متنوعی دارید.

 

معایب

 • برای ساخت کابینت آشپزخانه از جنس چوب هزینه‌ زیادی صرف می‌شود که قیمت تمام شده آن را بالا می‌برد و تهیه‌ی آن را برای بسیاری از افراد سخت می‌کند.
 • چوب طبیعی در مقابل رطوبت مقاوم نیست و اگر برای مدت طولانی در معرض آب و رطوبت فراوان قرار گیرد خراب می‌شود. البته مقاومت چوب از ام دی اف بیشتر است.
 • ساخت این کابینت نیاز به قطع درختان بسیاری دارد؛ بنابراین، برای حفظ جنگل و محیط زیست یک نوع تهدید محسوب می‌شود.
 • حشراتی مانند موریانه ممکن است به بافت چوب طبیعی جذب شوند و داخل بدنه‌ی کابینت شروع به زندگی کنند و چوب را از درون خورده و کابینت آشپزخانه را خراب کنند. البته برای جلوگیری از تخریب کابینت توسط حشرات راه‌کارهایی نیز وجود دارد.

 

 

 

کابینت چوبی
حس طبیعت و گرمی با کابینت چوبی

 

انواع کابینت چوبی

برای ساخت کابینت از چوب درختان مختلفی استفاده می‌شود. چوب هر درخت در رنگ، تراکم، رگه‌ها، و مقاومت و استحکام با درخت دیگر متفاوت است. انواع چوب‌های رایج برای ساخت کابینت عبارت‌اند از: بلوط، افرا، هیکو، گیلاس، توس، ون و کاج.

 1. کابینت تمام چوب بلوط قرمز

بلوط قرمز بسیار مقاوم، مستحکم و بادوام است. قیمت چوب بلوط از چوب درخت راش بیشتر و از چوب گردو کمتر است، و قیمت متوسطی محسوب می‌شود. همه‌ی این ویژگی‌ها این چوب را به یکی از پرطرفدارترین چوب‌ها برای ساخت کابینت تبدیل کرده است. بلوط قرمز بافت درشت و نقش و نگارهای منحنی و برجسته دارد. این چوب اغلب برای کابینت سبک کلاسیک استفاده می شود و گزینه‌ای مناسب برای کابینت های استوک، نیمه سفارشی و سفارشی است.

 1. کابینت تمام چوب بلوط سفید

بلوط سفید به اندازه همتای قرمز خود بادوام و حتی کمی قوی‌تر هم هست، و قیمت بالاتری نیز دارد. بلوط سفید بافت ظریف‌تر همراه با رگه‌هایی مایل به طلایی دارد و از آن اغلب برای ساخت کابینت‌های سفارشی استفاده می‌شود. رنگ آمیزی چوب بلوط سفید توصیه نمی‌شود. به طور کلی، چوب بلوط علاوه بر زیبایی و استحکام بالا، بسیار فرم پذیر است و برای کابینت سازی گزینه‌ای مناسب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.