۲ ویژگی مهم و اساسی مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید

مدل کابینت آشپزخانه کوچک جدید

آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک جذابیت زیادی دارند؛ اما متاسفانه، فضای زیادی برای آشپزخانه ندارند. البته هزاران ایده‌ی جدید برای بزرگ‌تر کردن آشپزخانه‌های کوچک وجود دارد که ذخیره سازی و کارایی را به حداکثر می‌رساند. با خلاقانه فکر کردن در مورد اینکه چگونه از آشپزخانه کوچک خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، می‌توانید حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها را به فضایی تبدیل کنید که از پخت و پز و گذران زمان در آن لذت می‌برید. با افزایش خانه‌های آپارتمانی و جمع و جور، احتمالا شما هم با این مسئله رو به رو شده‌اید که نمی‌دانید آشپزخانه خود را به چه شکل طراحی کنید که فضای بیشتری به شما بدهد. اگر می‌خواهید بدانید که مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، حتما به خواندن این مطلب ادامه دهید.

ویژگی‌های مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید

مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید بهتر است طوری طراحی شود که دو ویژگی مهم و اساسی را داشته باشد:

 1. فضای زیادی را برای شما فراهم کند تا تمام ظروف و لوازم خود را جای دهید و بتوانید از آشپزخانه خود به راحتی استفاده کنید.
 2. خطای دید ایجاد کند و باعث شود که شما محیط را بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست ببینید.

نکاتی که درباره دکوراسیون کابینت باید بدانید

برای این کار توصیه می‌کنیم موارد زیر را به کار بگیرید:

 • کابینت مدرن و ساده را انتخاب کنید

سبک کابینت شما بسیار تعیین کننده است و از مهم‌ترین عناصر برای آشپزخانه کوچک شماست. کابینت سبک کلاسیک برای آشپزخانه‌ی سایز کوچک اصلا انتخاب مناسبی نیست. زیرا، کابینت سبک کلاسیک با نقش و نگار و جزئیات فراوانش یک فضای کوچک را کو‌چک‌تر و شلوغ و دلگیر نشان می‌دهد. در مقابل، کابینت مدرن به دلیل سادگی و یکدست بودن بهترین گزینه برای چنین محیطی‌ست. کابینت سبک مدرن یا مینیمال به آشپزخانه کوچک شما ظاهری امروزی‌تر، مدرن‌تر‌، و شیک‌تر می‌بخشد و سادگی آن فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

 • دستگیره مخفی به جای دستگیره‌های بزرگ

قطعا وقتی به پیشخوان تکیه می‌دهید، دلتان نمی‌خواهد که دستگیره‌ی کابینت را حس کنید که به پهلوی شما فرو می‌رود. خب پس بیایید این دستگیره‌ها را کنار بگذاریم! شاید بپرسید حالا چطور در کابینت را باز کنیم؟ با دستگیره مخفی یا دستگیره مگنتی. این دستگیره‌ها، با وجود کاربردی بودنشان، کاملا از دید افراد پنهان هستند. سطح صاف کابینت بدون دستگیره، به سادگی کابنیت‌ها می‌افزاید و خطای دیدی را که صحبتش را کردیم، به وجود می‌آورد. . این بدان معناست که نه تنها حضور دستگیره‌ها شما را اذیت نخواهند کرد، بلکه شما آشپزخانه‌ای مدرن‌تر، ساده‌تر، و در نتیجه بزرگ‎تر خواهید داشت.

دستگیره مخفی یا مگنتی برای کابینت آشپزخانه
چهره یکدست کابینت‌ها آشپزخانه را مرتب‌تر نشان می‌دهد.

 

 • کابینت آشپزخانه را با کشو جایگزین کنید

تا جایی که ممکن است کابینت را با کشو جایگزین کنید. نصب کابینت کشویی به جای کابینت معمولی نیز می‌تواند ایده‌ی خیلی خوبی باشد. کابینت‌های معمولی نمی توانند به اندازه کشوها یا کابینت کشویی وسایل مختلف را در خود جای دهند. در واقع، در کابینت معمولی فضای زیادی تلف می‌شود. از سوی دیگر، تمام محتویات یک کشو به راحتی قابل مشاهده و در دسترس است. به علاوه، ۳ تا ۴ کشو می‌توانند در فضای یک کمد قرار بگیرند و آرایش بسیار سازمان یافته‌تری ایجاد کنند.

 • کابینت دیواری را تا سقف ادامه دهید

فضای بالای کابینت‌های دیواری را هدر ندهید. تمیز کردن گرد و غبار روی این کابینت‌ها دشوار است! کابینت را تا سقف گسترش دهید. با این کار با یک تیر دو نشان را زده‌اید. اول اینکه کابینت‌های خیلی بیشتری برای ذخیره سازی دارید. دوم، ادامه دادن کابینت تا سقف باعث می‌شود سقف آشپزخانه‌ی کوچک شما بلندتر به نظر بیاید.

اگر به دنبال طرحی خوب برای این کار می‌گردید، کابینت پله‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

مدل کابینت آشپزخانه ایرانی جدید
کابینت دیواری بلند آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
 • کابینت پله‌ای، طرحی جدید و کاربردی

کابینت پله‌ای یا پلکانی به نوعی طراحی شده که کابینت‌های دیواری مانند پله دو عمق متفاوت داشته باشند. یعنی شما دو ردیف کابینت دیواری خواهید داشت که ردیف پایینی عمق کمتر و ردیف بالایی عمق بیشتر دارد. با این طراحی شما فضای بیشتری برای نگهداری ظروف و وسایل خود خواهید داشت. علاوه بر این، محیط آشپزخانه شما زیباتر و مدرن‌تر به نظر خواهد رسید. معمولا کابینت‌های پله‌ای از دو رنگ ساخته می‌شوند. ترکیب طرح چوب با رنگ شیری یکی از ترکیب رنگ‌های پرکاربرد برای کابینت آشپزخاه‌ی کوچک ایرانی‌ست. نکته‌ی جالبی که درباره‌ی کابینت طرح پله‌ای وجود دارد این است که این کابینت‌ها تنها در صورتی زیبا و جذاب‌اند که دستگیره نداشته باشند. خوب، این همان چیزی‌ست که برای مدل کابینت آشپزخانه‌ کوچک ایرانی جدید یک ویژگی کاملا مثبت محسوب می‌شود.

 • از متریال براق و شفاف برای کابینت خود استفاده کنید

انعکاس نور در فضا باعث می‌شود محیط را بزرگ‌تر و دلبازتر ببینیم. انتخاب کابینت هایگلاس که سطحی شفاف و براق دارد به جای کابینت‌های مات به ما کمک می‌کند آشپزخانه را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهیم.

استفاده از شیشه و آینه نیز ترفند خوبی‌ست. درهای شیشه‌ای بزرگ برای کابینت نیز باعث می‌شوند که آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنین، می‌توانید با استفاده از کاشی‌های شفاف برای دیوار آشپزخانه انعکاس نور را بیشتر کنید.

 • قفسه باز را حتما مد نظر داشته باشید

قفسه باز نه تنها بسیار ارزان قیمت‌تر از کابینت است، بلکه باعث ایجاد خطای دید نیز می‌شود، دیوارهای آشپزخانه را بازتر می‌کند و آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. قفسه‌های باز بسیار کاربردی هستند و دسترسی به ظروف و لیوان‌ها را آسان‌تر می‌کنند. برای استفاده از این ایده می‌توانید بخشی از دیوار آشپرخانه را به جای کابینت دیواری به قفسه باز اختصاص دهید. البته این قفسه‌ها به اندازه‌ی کابینت‌ها برای ظروف و لوازم شما فضا ندارند. پیش از انتخاب قفسه‌ی باز باید نیازها و محیط آشپزخانه‌ی خودتان را بسنجید و در این باره تصمیم بگیرید.

قفسه باز در آشپزخانه کوچک
قفسه باز محیط را دلباز چلوه می‌دهد.

 

 • کابینت‌های یکرنگ آن هم با رنگ روشن بهترین گزینه برای شماست

رنگ‌های خنثی و روشن، مانند سفید، به انعکاس نور در فضا کمک می‌کنند، آشپزخانه را دلباز و روشن کرده و محیط را بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند. بنابراین، اگر آشپزخانه کوچکی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما برای کابینت‌های خود از رنگ روشن استفاده کنید. و اگر در آشپزخانه خود قفسه‌ی باز دارید، با نمایش ست‌های ظروف سفید، یا انتخاب رنگ سفید برای دیوار می‌توانید محیط را روشن‌تر کنید.

استفاده از تنها یک رنگ برای کابینت‌ها عامل موثر دیگری بر بزرگ و دلباز نشان دادن آشپزخانه است. ظاهر یکپارچه و یکدست آشپزخانه را گسترده و وسیع جلوه می‌دهد. با این حال، اگر دوست دارید رنگ‌های بیشتری را در آشپزخانه خود داشته باشید، سعی کنید نهایتا از ۲ رنگ استفاده کنید.

 • لوازم برقی توکار فضای آشپزخانه را افزایش می‌دهد

در یک آشپزخانه‌ی کوچک احتمالا با مشکل کمبود پیشخوان مواجه شوید. با قرار دادن مایکروفر و لوازم برقی شبیه به آن پیشخوان کمتری هم خواهید داشت. یا شاید اصلا پیشخوانی باقی نماند که بتوانید روی آن چیزی بگذارید یا غذا را آماده کنید. یک راه حل خوب برای آشپزخانه‌ی کوچک اضافه کردن لوازم برقی به صورت توکار است؛ یعنی، فر و مایکروفر را به جای اینکه روی پیشخوان بگذارید، درون کابینت جا می‌دهید. برای این کار لازم است درون آشپزخانه یک کابینت ایستاده داشته باشید. کابینت ایستاده نه تنها این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند تا لوازم برقی خود را توکار قرار دهید، بلکه فضای بیشتری را برای نگهداری از لوازم آشپزی و مواد غذایی بع شما می‌دهد. برای یک آشپزخانه‌ی کوچک هیچ چیز مثل یک کابینت ایستاده در جای مناسب کاربردی نیست.

 • نظم دهنده کابینت شما را نجات می‌دهد

برای هر محیط کوچکی نظم و سازماندهی ضروری است. با استفاده از نظم دهنده یا ارگنایزر در کابینت‌ها حتی فضای غیر قابل دسترسی داخل کابینت نیز هدر نمی‌رود. با استفاده از این اکسسوری‌ها می‌توانید به بشقاب‌های درون کابینت نظم ببخشید، درب قابلمه و ماهیتابه را مرتب کنید، برای ادویه‌ها جای مخصوص داشته باشید، و برای بسیاری از ظروف و لوازم دیگر نیز جای مناسبی پیدا کنید. همینطور با اضافه کردن ارگنایزر یا نظم دهنده همه‌ی ظروف و لوازم آشپزی شما در کابینت‌‌ها جا می‌شوند.

جمع بندی

مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید دو ویژگی مهم دارد. یکی اینکه با وجود کوچک بودن آشپزخانه فضای زیادی برای جا دادن ظروف و وسایل آشپزخانه داشته باشد. دیگر اینکه باعث شود آشپزخانه تا حد ممکن بزرگ‌تر به نظر برسد و به جای دلگیر و کوچک بودن، بزرگ و دلباز باشد. برای این کار بهتر است کابینت سبک مدرن و ساده را انتخاب کنید، کشوهای فراوان و قفسه باز را به آشپزخانه اضافه کنید، و سعی کنید نکاتی را که انعکاس نور را در محیط افزایش می‌دهند، به کار گیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *