۲ ویژگی مهم و اساسی مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید

مدل کابینت آشپزخانه کوچک جدید

آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک جذابیت زیادی دارند؛ اما متاسفانه، فضای زیادی برای آشپزخانه ندارند. البته هزاران ایده‌ی جدید برای بزرگ‌تر کردن آشپزخانه‌های کوچک وجود دارد که ذخیره سازی و کارایی را به حداکثر می‌رساند. با خلاقانه فکر کردن در مورد اینکه چگونه از آشپزخانه کوچک خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، می‌توانید حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها را به فضایی تبدیل کنید که از پخت و پز و گذران زمان در آن لذت می‌برید. با افزایش خانه‌های آپارتمانی و جمع و جور، احتمالا شما هم با این مسئله رو به رو شده‌اید که نمی‌دانید آشپزخانه خود را به چه شکل طراحی کنید که فضای بیشتری به شما بدهد. اگر می‌خواهید بدانید که مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، حتما به خواندن این مطلب ادامه دهید.

ویژگی‌های مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید

درست است که کمبود فضا باعث می‌شود طراحی یک آشپزخانه ایده‌آل کار آسانی نباشد، اما این کار غیرممکن نیست. با یک طراحی حرفه‌ای و درست می‌توانید بهترین آشپزخانه را در پلان کوچک خود خلق کنید. خوب، باید به دو مورد دقت کنید. مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید بهتر است طوری طراحی شود که این دو ویژگی مهم و اساسی را داشته باشد:

 1. فضای زیادی را برای شما فراهم کند تا تمام ظروف و لوازم خود را جای دهید و بتوانید از آشپزخانه خود به راحتی استفاده کنید.
 2. خطای دید ایجاد کند و باعث شود که شما محیط را بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست ببینید.

نکاتی که درباره دکوراسیون کابینت باید بدانید

برای این کار توصیه می‌کنیم موارد زیر را به کار بگیرید:

 • کابینت مدرن و ساده را انتخاب کنید

سبک کابینت شما بسیار تعیین کننده است و از مهم‌ترین عناصر برای آشپزخانه کوچک شماست. کابینت سبک کلاسیک برای آشپزخانه‌ی سایز کوچک اصلا انتخاب مناسبی نیست. زیرا، کابینت سبک کلاسیک با نقش و نگار و جزئیات فراوانش یک فضای کوچک را کو‌چک‌تر و شلوغ و دلگیر نشان می‌دهد. در مقابل، کابینت مدرن به دلیل سادگی و یکدست بودن بهترین گزینه برای چنین محیطی‌ست. کابینت سبک مدرن یا مینیمال به آشپزخانه کوچک شما ظاهری امروزی‌تر، مدرن‌تر‌، و شیک‌تر می‌بخشد و سادگی آن فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

 • چیدمان L شکل و U شکل برای شما مناسب است

برای چیدمان مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید طراحی L شکل یا U شکل را انتخاب کنید. این دو چیدمان هم تعداد کابینت کافی در اختیار شما قرار می‌دهند، هم فضا را دلگیر و کوچک نمی‌کنند. در چیدمان ال شکل روی دو دیوار مجاور کابینت‌ها نصب می‌شوند. چیدمان U شکل نیز به این صورت است که هر سه دیوار آشپزخانه با کابینت پوشیده می‌شود، اما جلوی آشپزخانه باز است. برای برخی از خانه‌ها و آشپزخانه‌ها چیدمان تک دیواره نیز می‌تواند یک چیدمان مناسب باشد.

 • دستگیره مخفی به جای دستگیره‌های بزرگ

قطعا وقتی به پیشخوان تکیه می‌دهید، دلتان نمی‌خواهد که دستگیره‌ی کابینت را حس کنید که به پهلوی شما فرو می‌رود. خب پس بیایید این دستگیره‌ها را کنار بگذاریم! شاید بپرسید حالا چطور در کابینت را باز کنیم؟ با دستگیره مخفی یا دستگیره مگنتی. این دستگیره‌ها، با وجود کاربردی بودنشان، کاملا از دید افراد پنهان هستند. سطح صاف کابینت بدون دستگیره، به سادگی کابنیت‌ها می‌افزاید و خطای دیدی را که صحبتش را کردیم، به وجود می‌آورد. . این بدان معناست که نه تنها حضور دستگیره‌ها شما را اذیت نخواهند کرد، بلکه شما آشپزخانه‌ای مدرن‌تر، ساده‌تر، و در نتیجه بزرگ‎تر خواهید داشت.

دستگیره مخفی یا مگنتی برای کابینت آشپزخانه
چهره یکدست کابینت‌ها آشپزخانه را مرتب‌تر نشان می‌دهد.

 

 • کابینت آشپزخانه را با کشو جایگزین کنید

تا جایی که ممکن است کابینت را با کشو جایگزین کنید. نصب کابینت کشویی به جای کابینت معمولی نیز می‌تواند ایده‌ی خیلی خوبی باشد. کابینت‌های معمولی نمی توانند به اندازه کشوها یا کابینت کشویی وسایل مختلف را در خود جای دهند. در واقع، در کابینت معمولی فضای زیادی تلف می‌شود. از سوی دیگر، تمام محتویات یک کشو به راحتی قابل مشاهده و در دسترس است. به علاوه، ۳ تا ۴ کشو می‌توانند در فضای یک کمد قرار بگیرند و آرایش بسیار سازمان یافته‌تری ایجاد کنند.

 • کابینت دیواری را تا سقف ادامه دهید

فضای بالای کابینت‌های دیواری را هدر ندهید. تمیز کردن گرد و غبار روی این کابینت‌ها دشوار است! کابینت را تا سقف گسترش دهید. با این کار با یک تیر دو نشان را زده‌اید. اول اینکه کابینت‌های خیلی بیشتری برای ذخیره سازی دارید. دوم، ادامه دادن کابینت تا سقف باعث می‌شود سقف آشپزخانه‌ی کوچک شما بلندتر به نظر بیاید.

اگر به دنبال طرحی خوب برای این کار می‌گردید، کابینت پله‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

مدل کابینت آشپزخانه ایرانی جدید
کابینت دیواری بلند آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
 • کابینت پله‌ای، طرحی جدید و کاربردی

کابینت پله‌ای یا پلکانی به نوعی طراحی شده که کابینت‌های دیواری مانند پله دو عمق متفاوت داشته باشند. یعنی شما دو ردیف کابینت دیواری خواهید داشت که ردیف پایینی عمق کمتر و ردیف بالایی عمق بیشتر دارد. با این طراحی شما فضای بیشتری برای نگهداری ظروف و وسایل خود خواهید داشت. علاوه بر این، محیط آشپزخانه شما زیباتر و مدرن‌تر به نظر خواهد رسید. معمولا کابینت‌های پله‌ای از دو رنگ ساخته می‌شوند. ترکیب طرح چوب با رنگ شیری یکی از ترکیب رنگ‌های پرکاربرد برای کابینت آشپزخاه‌ی کوچک ایرانی‌ست. نکته‌ی جالبی که درباره‌ی کابینت طرح پله‌ای وجود دارد این است که این کابینت‌ها تنها در صورتی زیبا و جذاب‌اند که دستگیره نداشته باشند. خوب، این همان چیزی‌ست که برای مدل کابینت آشپزخانه‌ کوچک ایرانی جدید یک ویژگی کاملا مثبت محسوب می‌شود.

 • نورپردازی درست یک مورد کلیدی‌ست

اگر بدانید چطور از نور استفاده کنید بزرگ و روشن نشان دادن آشپزخانه دیگر کاری ندارد. ترکیب نور فراوان و سطوح براق محیط را بسیار بزرگ‌تر نشان می‌دهد. استفاده از لوستر مناسب و نورپردازیِ کابینت یک راه حل کاربردی برای کوچک بودن آشپزخانه است. دقت کنید که لامپ کابینت‌ها و لوستر آشپزخانه شما باید نور قوی داشته باشد؛ زیرا، نور ضعیف محیط را دلگیرتر و کوچک‌تر جلوه می‌دهد. بهتر است رنگ لامپ‌ها ترکیب سفید و زرد باشد.

 • معجزه‌ی نور طبیعی

اگر آشپزخانه‌ی کوچکی دارید،‌ نور طبیعی بهترین دوست شماست. از نوری که به خانه می‌تابد بیشترین بهره را ببرید. از پرده‌های ضخیم یا تیره استفاده نکنید. شیشه‌ی پنجره‌ها باید شفاف و روشن باشند. پرده‌های سفید و نازک نصب کنید تا نور خورشید راهش را به آشپزخانه شما پیدا کند. اگر از نعمت پنجره در آشپزخانه محرومید، اهمیت نورپردازی را جدی‌تر بگیرید.

 • از متریال براق و شفاف برای کابینت خود استفاده کنید

انعکاس نور در فضا باعث می‌شود محیط را بزرگ‌تر و دلبازتر ببینیم. انتخاب کابینت هایگلاس که سطحی شفاف و براق دارد به جای کابینت‌های مات به ما کمک می‌کند آشپزخانه را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهیم.

استفاده از شیشه و آینه نیز ترفند خوبی‌ست. درهای شیشه‌ای بزرگ برای کابینت نیز باعث می‌شوند که آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنین، می‌توانید با استفاده از کاشی‌های شفاف برای دیوار آشپزخانه انعکاس نور را بیشتر کنید.

 • قفسه باز را حتما مد نظر داشته باشید

قفسه باز نه تنها بسیار ارزان قیمت‌تر از کابینت است، بلکه باعث ایجاد خطای دید نیز می‌شود، دیوارهای آشپزخانه را بازتر می‌کند و آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. قفسه‌های باز بسیار کاربردی هستند و دسترسی به ظروف و لیوان‌ها را آسان‌تر می‌کنند. برای استفاده از این ایده می‌توانید بخشی از دیوار آشپرخانه را به جای کابینت دیواری به قفسه باز اختصاص دهید. البته این قفسه‌ها به اندازه‌ی کابینت‌ها برای ظروف و لوازم شما فضا ندارند. پیش از انتخاب قفسه‌ی باز باید نیازها و محیط آشپزخانه‌ی خودتان را بسنجید و در این باره تصمیم بگیرید.

قفسه باز در آشپزخانه کوچک
قفسه باز محیط را دلباز چلوه می‌دهد.

 

 • کابینت‌های یکرنگ آن هم با رنگ روشن بهترین گزینه برای شماست

رنگ‌های خنثی و روشن، مانند سفید، به انعکاس نور در فضا کمک می‌کنند، آشپزخانه را دلباز و روشن کرده و محیط را بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند. بنابراین، اگر آشپزخانه کوچکی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما برای کابینت‌های خود از رنگ روشن استفاده کنید. و اگر در آشپزخانه خود قفسه‌ی باز دارید، با نمایش ست‌های ظروف سفید، یا انتخاب رنگ سفید برای دیوار می‌توانید محیط را روشن‌تر کنید.

استفاده از تنها یک رنگ برای کابینت‌ها عامل موثر دیگری بر بزرگ و دلباز نشان دادن آشپزخانه است. ظاهر یکپارچه و یکدست آشپزخانه را گسترده و وسیع جلوه می‌دهد. با این حال، اگر دوست دارید رنگ‌های بیشتری را در آشپزخانه خود داشته باشید، سعی کنید نهایتا از ۲ رنگ استفاده کنید.

 • انتخاب تزئینات و جزئیات بسیار مهم است

حتما به یاد دارید که گفتیم سادگی باعث می‌شود آشپزخانه مرتب و بزرگ به نظر برسد. اما سادگی بیش از اندازه در یک آشپزخانه‌ی کاملا سفید محیط را خسته کننده و حتی کوچک نشان می‌دهد. باید در سادگی هم تعادل وجود داشته باشد. اضافه کردن جزئیات و چند وسیله‌ی تزئینی شیک به آشپزخانه بُعد و روح می‌بخشد. دقت کنید تزئینات شما جذاب، متناسب با دکوراسیون، و ترجیحا براق یا حتی شیشه‌ای باشند.

 • لوازم برقی توکار فضای آشپزخانه را افزایش می‌دهد

در یک آشپزخانه‌ی کوچک احتمالا با مشکل کمبود پیشخوان مواجه شوید. با قرار دادن مایکروفر و لوازم برقی شبیه به آن پیشخوان کمتری هم خواهید داشت. یا شاید اصلا پیشخوانی باقی نماند که بتوانید روی آن چیزی بگذارید یا غذا را آماده کنید. یک راه حل خوب برای آشپزخانه‌ی کوچک اضافه کردن لوازم برقی به صورت توکار است؛ یعنی، فر و مایکروفر را به جای اینکه روی پیشخوان بگذارید، درون کابینت جا می‌دهید. برای این کار لازم است درون آشپزخانه یک کابینت ایستاده داشته باشید. کابینت ایستاده نه تنها این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند تا لوازم برقی خود را توکار قرار دهید، بلکه فضای بیشتری را برای نگهداری از لوازم آشپزی و مواد غذایی بع شما می‌دهد. برای یک آشپزخانه‌ی کوچک هیچ چیز مثل یک کابینت ایستاده در جای مناسب کاربردی نیست.

 • نظم دهنده کابینت شما را نجات می‌دهد

برای هر محیط کوچکی نظم و سازماندهی ضروری است. با استفاده از نظم دهنده یا ارگنایزر در کابینت‌ها حتی فضای غیر قابل دسترسی داخل کابینت نیز هدر نمی‌رود. با استفاده از این اکسسوری‌ها می‌توانید به بشقاب‌های درون کابینت نظم ببخشید، درب قابلمه و ماهیتابه را مرتب کنید، برای ادویه‌ها جای مخصوص داشته باشید، و برای بسیاری از ظروف و لوازم دیگر نیز جای مناسبی پیدا کنید. همینطور با اضافه کردن ارگنایزر یا نظم دهنده همه‌ی ظروف و لوازم آشپزی شما در کابینت‌‌ها جا می‌شوند.

 

برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید از چه متریالی استفاده کنیم؟

در گذشته متریالی که در تمام آشپزخانه‌ها برای کابینت استفاده می‌شد، فلز بود. و معمولا این فلزها کیفیت خوبی هم نداشتند. اما متریال‌هایی که امروزه محبوب و پرکاربردند ام دی اف، هایگلاس، و ممبران هستند.

ام دی اف

کابینت ام دی اف یکی از پرکاربردترین کابینت‌ها در آشپزخانه‌ی ایرانی است. ام دی اف قیمت خوبی دارد و در عین حال، استحکام و دوام آن نیز بالاست. ظاهر این متریال شیک است و رنگ روشن آن برای یک آشپزخانه کوچک بسیار مناسب می‌باشد. کابینت ام دی اف با سطح صاف و یکدستی که دارد کابینتی مدرن محسوب می‌شود و در آشپزخانه‌ای با سبک دکوراسیون مدرن کاربرد دارد. همچنین، این متریال بسیار متنوع است و انواع طرح چوب نیز دارد.

در آشپزخانه کوچک ایرانی کابینت ام دی اف ساده یا طرح چوب با رنگ روشن و یک طراحی شیک و مدرن می‌تواند یک انتخاب مناسب و خوش قیمت است.

هایگلاس

مغزی کابینت هایگلاس و ام دی اف یکسان بوده و تفاوت آن‌ها در روکش است. روکش کابینت هایگلاس آنقدر براق و شفاف است که شیشه‌ای به نظر می‌رسد. همین ویژگی باعث می‌شود انعکاس نور از سطح آن زیاد باشد و محیط بزرگ‌تر و روشن‌تر به چشم بیاید. بنابراین، یکی از بهترین گزینه‌های شناخته شده برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید کابینت هایگلاس است. کابینت هایگلاس نیز متناسب با سبک مدرن ساخته می‌شود و ظاهر لوکس و فوق‌العاده زیبایی دارد.

به دلیل سطح صاف هایگلاس، تمیز کردن و نظافت این کابینت آسان است. اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود. اثر انگشت و تمام لک و کثیفی‌ها یا گرد و غباری که روی آن می‌نشیند به راحتی دیده می‌شود و باید مدام سطوح را با دستمال پاک کنید. هایگلاس نیز تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ دارد و استحکام آن نیز بالاست.

ممبران

ویژگی مهم کابینت ممبران که آن را با باقی کابینت‌ها متمایز می‌کند این است که جنس روکش کابینت ممبران از PVC می‌باشد. روکش پی وی سی روکشی ضد آب است و باعث می‌شود طول عمر کابینت ممبران بسیار بیشتر از کابینت‌های دیگر باشد. قیمت کابینت ممبران از ام دی اف و هایگلاس بیشتر است. این کابینت لوکس و جذاب معمولا در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک ساخته می‌شود، اما انواع مدرن نیز دارد. نوع کلاسیک آن برای یک آشپزخانه کوچک اصلا مناسب نیست، چرا که با جزئیات و کنده‌کاری‌هایش محیط را شلوغ و کوچک جلوه می‌دهد. در صورتی که به کابینت ممبران علاقمند شدید، به گزینه‌های مدرنِ آن فکر کنید.

ضد آب بودن کابینت ممبران باعث می‌شود شستشو و تمیز کردن آن بسیار راحت باشد. البته ممبران نیز در برابر اشیای تیز نسبتا حساس است و باید مراقب باشید روی آن خط و خش نیندازید. این نوع کابینت عموما در رنگ‌های خنثی، انواع طرح چوب، و گاها سبز و آبی تولید می‌شود و تنوع رنگ ام دی اف و هایگلاس را ندارد.

 

جمع بندی

مدل کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی جدید دو ویژگی مهم دارد. یکی اینکه با وجود کوچک بودن آشپزخانه فضای زیادی برای جا دادن ظروف و وسایل آشپزخانه داشته باشد. دیگر اینکه باعث شود آشپزخانه تا حد ممکن بزرگ‌تر به نظر برسد و به جای دلگیر و کوچک بودن، بزرگ و دلباز باشد. برای این کار باید به موارد زیادی توجه کنید. به عنوان مثال، بهتر است کابینت سبک مدرن و ساده را انتخاب کنید، کشوهای فراوان و قفسه باز را به آشپزخانه اضافه کنید، و سعی کنید نکاتی را که انعکاس نور را در محیط افزایش می‌دهند، به کار گیرید. در این مطلب، تمام نکات مورد نیاز را بررسی کردیم و هر آنچه لازم است بدانید شرح دادیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *