کابینت پله‌ای یک طراحی خاص برای آشپزخانه

کابینت پله ای

آشپزخانه و کابینت مدرن با دنیای امروزی و سبک زندگی اکثریت مردم همخوانی دارد و انتخاب بسیاری از خانواده‌هاست. سادگی و جلوه‌ی مدرن و شیک کابینت‌های سبک مدرن از دلایل اصلی این انتخاب هستند. علاوه بر این، کابینت سبک مدرن به  اندازه‌ی کابینت کلاسیک هزینه‌بر نیست و قیمت مناسب‌تری دارد. معمولا افرادی که علاقمند به کابینت آشپزخانه‌ی مدرن هستند به این سوال می‌رسند که چطور می‌شود آشپزخانه‌ای ساده و مدرن داشت که در عین سادگی زیبا هم باشد؟ یا آیا می‌توان این آشپزخانه‌ی ساده و خلوت را طوری طراحی کرد که جادار باشد و کابینت‌های زیادی داشته باشد؟ اگر زیبایی و جادار بودن دغدغه‌ی شما هم هست، حتما کابینت پله‌ای یا کابینت پلکانی را جزو گزینه‌های اول خود قرار دهید.

 

کابینت پلکانی چیست؟

کابینت پله‌ای یا پلکانی کابینتی مدرن محسوب می‌شود و با طراحی خاصی که دارد، بسیار محبوب شده و پر طرفدار است. این نوع کابینت طوری طراحی شده که کابینت‌های دیواری آشپزخانه عمق‌های متفاوتی داشته باشند. دو عمق مختلف کابینت‌های دیواری به آن‌ها ظاهری پلکانی می‌دهد و علاوه بر جذاب‌تر کردن آشپزخانه، فضای زیادی را برای جا دادن وسایل و لوازم‌تان فراهم می‌کند. به همین دلیل، این کابینت برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است.

 

رنگ کابینت پله‌ای

چیزی که کابینت پلکانی را از کابینت‌های دیگر متمایز می‌کند، عمق متفاوت و پله‌ای بودنش است؛ بنابراین، باید کاری کرد که این نکته به چشم بیاید تا جذابیت بیشتری داشته باشد. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از دو رنگ مختلف برای کابینت آشپزخانه خود استفاده کنید. به این صورت که کابینتی که عمق کمتری دارد یک رنگ، و کابینت با عمق بیشتر یک رنگ دیگر داشته باشد. این تفاوت رنگ باعث می‌شود تفاوت عمق بین کابینت‌ها کاملا محسوس باشد.

  • ترکیب رنگ‌ سفید یا شیری با طرح چوبِ کرم یا قهوه‌ای، خاکستری تیره و روشن، سفید و خاکستری، و سفید و مشکی از رنگ‌هایی هستند که بیشترین طرفدار را برای کابینت پلکانی دارند. این رنگ‌ها با اینکه تضاد دارند، هماهنگ‌اند و ترکیب خوبی با هم می‌سازند.
  • بهتر است از رنگ‌های جیغ استفاده نکنید. اگر رنگ‌های شاد دوست دارید، رنگ مورد نظرتان را با یک رنگ خنثی ترکیب کنید. رنگ‌های جیغ آشپزخانه را شلوغ می‌کنند و انتخاب شیکی نیستند.

 

درباره کابینت آماده بخوانید

طراحی کابینت پلکانی

کابینت پلکانی را طوری طراحی می‌کنند که متشکل از کابینت‌های دیواریِ پایینی فرو رفته (با عمق کم) و کابینت‌های بالایی برآمده (با عمق زیاد) باشد. کابینت‌های برآمده ممکن است به اندازه‌ی کابینت‌های پایینی بزرگ و جادار باشند. کابینت‌های پایینی عمق کمتری دارند و فرو رفته‌اند که با سر شما برخورد نکنند و فضای کافی برای فعالیت شما روی پیشخوان کابینت‌ها وجود داشته باشد. از طرف دیگر، کابینت‌های بالایی با عمق زیادشان باعث می‌شوند شما بتوانید وسایل بیشتری را در کابینت آشپزخانه‌تان جای دهید.

کابینت پله‌ای را با بیشتر از دو نوع عمق نمی‌سازند. اگر کابینت آشپزخانه عمق‌های متنوع داشته باشد، هارمونی و زیبایی نخواهد داشت، و محیط آشپزخانه را نیز شلوغ نشان می‌دهد.

مورد دیگری که در طراحی کابینت پلکانی رعایت می‌شود، ارتفاع مناسب و به اندازه‌ی کابینت است. اگر کابینت‌های دیواری را با ارتفاع خیلی بلند بسازیم، دسترسی به کابینت‌های بالایی بسیار دشوار خواهد بود.

مهم است که طراحی و ساخت این نوع کابینت را به افراد حرفه‌ای بسپارید. تصور بسیاری از افراد این است که تنها با طراحی کابینت‌هایی با ابعاد مختلف می‌توان کابینت پله‌ای یا پلکانی ساخت. در حالی که ساخت این نوع کابینت‌ها بسیار دقیق است و باید با مهارت بالا انجام شود. اگر تصمیم گرفتید کابینت پلکانی داشته باشید، کابینت سازی ماهر و باتجربه را برای این کار پیدا کنید.

 

مزایا و معایب کابینت پله‌ای

این کابینت جذاب که می‌توان گفت بسیار متفاوت از کابینت‌های دیگر طراحی می‌شود، مزایا و معایبی دارد که ان‌ها را بررسی خواهیم کرد:

مزایا

  1. نهایت استفاده از فضای موجود: با استفاده از این مدل کابینت می‌توانید از تمام فضای دیوارها استفاده کنید و کابینت‌های بیشتری داشته باشید. در واقع، نه تنها فاصله‌ی بین کابینت دیواری تا سقف بلااستفاده نمی‌ماند، بلکه به بهترین نحو پر می‌شود.
  2. ظاهر زیبا و مدرن: کابینت آشپزخانه پلکانی در سبک مدرن ساخته می‌شود و آشپزخانه‌ای شیک را برای شما به ارمغان می‌آورد. این نوع کابینت را در سبک مینیمال نیز می‌توان تولید کرد. ظاهر خاص و سه بعدی این کابینت‌ها توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند و طرفداران زیادی دارد.
  3. حل مشکل آشپزخانه کوچک: اگر آشپزخانه شما کوچک است، مدل کابینت پله‌ای می‌تواند برای شما مناسب باشد. طراحی نسبتا ساده‌ای دارد و محیط را شلوغ نمی‌کند. به علاوه، فضای بیشتری را برای نگهداری ظروف و وسایل آشپزی فراهم می‌کند.

معایب

  1. اگر کابینتی که می‌خواهید تهیه کنید سفارشی است، حتما باید آن را به مجموعه تولیدی مطمئن و خوش سابقه‌ای بسپارید؛ زیرا، احتمال بروز خطا در کابینت‌های دیواری آن وجود دارد. در صورت خرید کابینت پله‌ای آماده، کار شما راحت‌تر است. چرا که کابینت‌ها از پیش ساخته شده‌اند و شما می‌توانید محصول نهایی را ببینید و از کیفیت کار اطمینان حاصل کنید.

 

کابینت پله ای
کابینت پله ای دارای نمایی خاص

دستگیره‌ی کابینت پله‌ای

برای مدرن‌تر جلوه دادن آشپزخانه و زیبایی و سادگی بیشترِ کابینت بهتر است از دستگیره‌هایی که بزرگ و توی چشم هستند، استفاده نکنیم. در عوض، دستگیره‌های مخفی یا دستگیره‌ی مگنتی انتخاب بسیار خوبی است. این دستگیره‌ها نه تنها ظاهر کار را شلوغ نمی‌کنند، سادگی کابینت مدرن را خراب نمی‌کنند، و بزرگ و توی چشم نیستند، بلکه از دید همه‌ی افراد نیز پنهان‌اند.

 

نور پردازی کابینت پله‌ای

یک اصل مهم در زیبایی و چشم نوازی هر نوع دکوراسیون نورپردازی است. با نور پردازی درست هر مدل کابینت و هر آشپزخانه‌ای را می‌توان چند برابر جذاب‌تر کرد. کابینت‌های پلکانی که دو عمق متفاوت دارند، با نورپردازی حرفه‌ای معرکه خواهند شد. نور خوب می‌تواند نمای سه بعدی آن‌ها را بیشتر کند. همچنین، این نوع کابینت به شما این امکان را می‌دهند که در کابینت‌های دیواری لامپ قرار دهید.

این بدان معناست که شما می‌توانید زیر کابینت‌های برآمده‌ی دیواری نوار LED به کار ببرید. همین کار ساده به شما کمک می‌کند هنگام کار کردن در آشپزخانه، غذا درست کردن، و ظرف شستن نور کافی داشته باشید. در واقع، کابینت‌های برآمده جلوی نور شما را نمی‌گیرند، در عوض نوری که احتیاج دارید را برای شما فراهم می‌کنند. لامپ‌های ال ای دی برای داخل کابینت‌ها نیز کاربرد دارند.

 

نصب کابینت پلکانی

شاید به دلیل دو پله بودن این نوع کابینت فکر کنید که روند نصب آن‌ها کاملا متفاوت از سایر کابینت‌هاست. درست است که نصب هر مدل کابینت فوت و فن خودش را دارد، اما برای یک نصاب باتجربه و ماهر نوع کابینت چندان مطرح نیست. نصب این کابینت نیز مانند نصب کابینت‌‌های دیگر نیاز به نصاب حرفه‌ای دارد. برای رسیدن به نتیجه بهتر، اجازه دهید مجموعه‌ی سازنده کابینت‌ها آن‌ها را نصب کند.

 

قیمت کابینت پله‌ای

مانند تمام کابینت‌های دیگر، قیمت کابینت پله‌ای یا پلکانی نیز یک رقم قطعی نیست و به چیزهای مختلفی بستگی دارد. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت و هزینه‌ی کابینت جنس آن است. اینکه شما چه جنسی را می‌خواهید برای کابینتتان انتخاب کنید، بسیار تعیین کننده است.

 

متریال‌های رایج و پرطرفدار برای کابینت پله‌ای:

ام دی اف MDF

کابینت ام دی اف معروف‌ترین کابینتی است که امروزه وجود دارد و دسترسی به این نوع کابینت نیز راحت است. جنس ام دی اف با قیمت مناسب، مقاومت بالا و تنوع رنگش، همیشه مشتریان زیادی داشته است.. انتخاب کابینت پلکانی با جنس ام دی اف قیمت خیلی بالایی ندارد و از مقرون به صرفه‌ترین‌هاست.

هایگلاس

کابینت‌های هایگلاس با نمای شفاف و براقی که ایجاد می‌کنند در زیبایی و دلباز نشان دادن آشپزخانه موثرند. ترکیبی از جنس هایگلاس که براق و شیشه‌ای‌ست با ام دی اف معمولی و مات زیبایی کابینت پله‌ای را دو چندان می‌کند. قیمت کابینت هایگلاس از ام دی اف بیشتر است.

ممبران

جنس مغزی کابینت ممبران نیز از ام دی اف است اما تفاوت‌های زیادی با کابینت ام دی اف معمولی دارد. ساخت کابینت ممبران هزینه و زمان بیشتری می‌برد. این نوع کابینت جزو  زیباترین، مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین کابینت‌هاست. هزینه‌ی تهیه‌ی کابینت پله‌ای ممبران از MDF و هایگلاس بیشتر است.

 

عوامل موثر دیگر بر قیمت کابینت پلکانی

علاوه بر جنسی که برای کابینت خود انتخاب می‌کنید، نکات دیگری نیز وجود دارند که هزینه‌ی تهیه‌ی کابینت آشپزخانه‌تان را تعیین می‌کنند. از دیگر عواملی که بر قیمت این نوع کابینت تاثیرگذار هستند باید به متراژ کابینت‌ها، دستگیره‌ها، و موارد دیگری مانند لولا، ریل و جکی که برای ساخت کابینت استفاده شده‌اند، اشاره کرد.

متراژ کابینت

در اندازه‌گیری کابینت پله‌ای نه تنها باید ابعاد کابینت زمینی و دیواری را به صورت جدا محاسبه کرد، بلکه خود کابینت دیواری هم دو اندازه‌گیری جداگانه دارد. ابعاد کابینت زمینی که مشخص است و طبق استاندارد‌های خاصی تعیین می‌شود. اما عمق و متراژ کابینت دیواری تقریبا منعطف است و به سلیقه‌ی مشتری بستگی دارد. کابینت دیواری کم عمق را معمولا با عمق ۳۰ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند و کابینت دیواری بالایی که عمق بیشتری دارد را با عمق ۴۵ سانتی‌متر می‌سازند. اینکه آشپزخانه شما بزرگ است یا گوچک در متراژ کابینت شما قطعا تاثیر خواهد گذاشت. پس از انتخاب متریال مورد نظر و محاسبه‌ی متراژ کابینت‌ها به یک قیمت تقریبی خواهید رسید.

یراق آلات

شاید اهمیت یراق آلات در وهله‌ی اول به چشم نیاید و فقط جنس درب و بدنه‌ی کابینت برای مشتریان مهم باشد، اما کیفیت لولا، جک و ریلی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است و در آینده در راحتی و آسایش شما تاثیرگذار خواهد بود. خرید ابزار و یراق ارزان قیمت ممکن است در ابتدا به صرفه باشد و انتخاب خوبی به نظر بیاید، اما هنگام استفاده از کابیت‌ها متوجه خواهید شد که این یراق آلات عملکرد خوبی ندارند و به راحتی دچار مشکل می‌شوند. نیاز به تعمیر و یا تعویض لولاها و یا ریل‌ها در آینده‌ای نزدیک از دردسرهای دیگر این انتخاب است. با تهیه‌ی لوازم باکیفیت در هزینه، زمان، و انرژی خود صرفه جویی کنید.

 

جمع بندی

کابینت پلکانی یا پله‌ای به دلیل ظاهر پله مانندی که دارد به این نام معروف شده است. در این نوع کابینت، کابینت‌های دیواری را با دو عمق متفاوت می‌سازند: یک ردیف پایین با عمق کم، و ردیف بالا با عمق زیاد. از مهم‌ترین مزایای کابینت پله‌ای جادار بودن آن است. این کابینت جزو کابینت‌های سبک مدرن محسوب می‌شود و ظاهری ساده و به دور از تزئینات دارد. استفاده از دو رنگ متفاوت در این نوع کابینت به زیبایی آن می‌افزاید. معمولا کابینت پله‌ای از جنس‌های ام دی اف، های‌گلاس، و ممبران می‌سازند که هر کدام اینها قیمت‌های متفاوتی دارند. اگر کابینتی مدرن با طراحی خاص می‌خواهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم کابینت پلکانی را حتما در نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *