کابینت کلاسیک پر از نقش و نگار

کابینت کلاسیک

 برخلاف کابینت مدرن که به ساده‌ترین شکل طراحی و ساخته می‌شود، کابینت کلاسیک پر از نقش و نگار است. کابینت سبک کلاسیک تزئینات زیادی دارد و روی آن کنده‌کاری انجام می‌شود و تقابل آن با کابینت ساده‌ی مدرن کاملا واضح است.

در ادامه ویژگی‌های کابینت کلاسیک را به شما معرفی می‌کنیم:

مطالب

 • ویژگی های کابینت کلاسیک

 • جزیره در آشپزخانه کلاسیک

 • نکته‌هایی درباره‌ی کابینت کلاسیک

 • معایب کابینت کلاسیک

 • نتیجه گیری

 

جزئیات زیاد و کنده‌کاری کابینت کلاسیک

از بارزترین ویژگی‌های این کابینت حکاکی‌های روی آن است. در طراحی کابینت با سبک کلاسیک از معماری یونان و روم باستان الگو گرفته شده است. در معماری‌های یونان و روم باستان نیز حکاکی‌ها، منبت کاری‌ها و جزئیات فراوانی دیده می‌شود. طرح و نقش‌های روی کابینت همیشه به صورت قرینه هستند و از نظم سبک کلاسیک پیروی می‌کنند. این منبت کاری‌ها هم توسط نیروی انسانی و با هنر دست، هم توسط دستگاه‌ها و ماشین آلات انجام می‌شوند. البته حاصل هنر دست ارزشمندتر و در نتیجه گرانبهاتر است. 

درباره کابینت آماده بخوانید

دستگیره‌های کارشده

 دستگیره‌ این سبک کابینت جوری در نظر گرفته می‌شود که جلوه‌ی بیشتری به آشپزخانه کلاسیک بدهد و به تزئینات و جزئیات آن بیافزاید. دستگیره‌ی مناسب سبک کلاسیک دستگیره‌ای پر زرق و برق و کوتاه است. جنس آن نیز می‌تواند از چوب، یا فلزاتی مانند برنز و برنج و مس و استیل، و یا سرامیک باشد.

دارای تاج و سرستون

از دیگر ویژگی‌های کابینت کلاسیک داشتن تاج و سرستون‌های کارشده است. تاج در قسمت بالایی کابینت و نزدیک به سقف جا دارد. ستون‌ها و سرستون‌های منبت‌کاری شده به جنبه‌ی سلطنتی و پر زرق و برق بودن آشپزخانه کلاسیک می‌افزایند. 

 دارای ویترین

 بخشی از این نوع کابینت را برای چیدمان ظروف و اشیای تزئینی طراحی می‌کنند که به آن ویترین گفته می‌شود. ویترین بخشی از کابینت‌های دیواری و درب آن از جنس شیشه است. کابینت ویترینی و ظروف درون آن به جزئیات و ظاهر تجملی آشپزخانه می‌افزایند.

کابینت کلاسیک مناسب برای آشپزخانه بزرگ یا متوسط

 با توجه به اینکه کابینت طراحی شده در سبک کلاسیک جزئیات و تزئینات زیادی دارد و درب آن برجسته و ضخیم است، برای آشپزخانه‌ای با فضای محدود اصلا مناسب نیست. کابینت کلاسیک آشپزخانه‌ی کوچک را شلوغ و در نتیجه کوچک‌تر نشان می‌دهد. بنابراین، این سبک کابینت بیشتر مناسب آشپزخانه‌های بزرگ و نهایتا متوسط است.

 

 

کابینت کلاسیک_ کابینت پیشکاری
کابینت کلاسیک جادار است و عمق زیادی دارد

 

از جنس چوب

کابینت کلاسیک را در بهترین حالت از جنس چوب‌هایی گران‌بها مانند گردو، راش، بلوط، افرا، و … می‌سازند. ظریف کاری و کنده‌کاری روی کابینت‌هایی که تماما از چوب ساخته شده‌اند هنر دست است و البته بسیار ارزشمند. برای ساخت کابینت از چوب، حکاکی بر روی آن با دست، و نصب کابینت در منزل زمان زیادی نیاز است. کابینت کلاسیک چوبی لوکس‌ترین و گران‌ترین نوع کابینت است. امروزه برای صرفه جویی در زمان و هزینه، کابینت کلاسیک را با مغزی ام دی اف و روکش چوب یا ممبران نیز می‌سازند. نقش و نگار بر روی این کابینت‌ها توسط دستگاه سی ان سی انجام می‌شود.

کانتر و پیشخوان از جنس سنگ

برای هرچه کلاسیک‌تر کردن آشپزخانه، کانتر و صفحه‌ی روی کابینت را از جنس سنگ می‌سازند. نوع سنگی که به کار می‌رود به رنگ و جنس کابینت‌ها بستگی دارد. علاوه بر سنگ طبیعی، از سنگ مصنوعی نیز برای ساخت پیشخوان و صفحه این کابینت استفاده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که برای سبک کلاسیک هرچه متریال به کار رفته باکیفیت‌تر و گران‌بها‌تر باشد، بهتر است. به همین دلیل، سنگ گرانیت، سنگ مرمر، و سنگ کوارتز بهترین گزینه‌ها برای کانتر کابینت آشپزخانه کلاسیک هستند.

درباره کابینت ام دی اف بخوانید

جزیره

میان آشپزخانه‌ای که بر اساس سبک کلاسیک طراحی شده می‌توان یک “جزیره” قرار داد. جزیره به آشپزخانه شما جلوه‌ای مجلل و لوکس می‌دهد و همچنین کاربردهای متفاوتی دارد که بعدا به آن‌ها می‌پردازیم.

رنگ‌های خنثی و وزین

این کابینت که در اصلی‌ترین حالتش باید از جنس چوب ساخته شود، رنگ‌بندی آن نیز محدود به رنگ‌های چوب و رنگ‌های خنثی‌ست. برای این نوع کابینت رنگ‌های قهوه‌ای، گردویی، کرم، سفید، و استخوانی پرکاربردند. رنگ‌های خاص و جسورانه مانند زرد و قرمز به هیچ عنوان در سبک کلاسیک به کار برده نمی‌شوند.

عمیق و جادار

کابینت کلاسیک جادار است و عمق زیادی دارد چرا که در گذشته، عمق کابینت‌ها بیشتر از کابینت‌های امروزی بوده است. امروزه نیز در طراحی و ساخت کابینت با سبک کلاسیک، کابینت را با عمق بیشتری می‌سازند. البته ممکن است به دلیل عمق زیاد، دسترسی به ظرف‌های پشتی سخت باشد، که می‌توان این مشکل را با استفاده از اکسسوری‌ها حل کرد.

هود مخفی

در آشپزخانه‌ی کلاسیک هود دیده نمی‌شود. برای پنهان کردن هود از قاب‌های کلاسیک و سرستون‌های حکاکی شده استفاده می‌کنند.

قیمت بالا

با توجه به جنس چوبی کابینت، کانتر سنگی، حکاکی و ظرافت‌کاری بر روی درب کابینت، و جزئیات و تجملات کابینت کلاسیک هزینه‌ی زیادی صرف ساخت و تولید این نوع کابینت می‌شود و در نتیجه قیمت بالایی دارد.

جزیره در آشپزخانه کلاسیک

ارتفاع جزیره، به طور معمول، ۹۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. البته در مواقعی که جزیره برای سطح کار طراحی و ساخته می‌شود، ارتفاعِ ۷۰ یا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاعِ مناسب‌تری است.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، قسمت جزیره کاربردهای مختلفی دارد و این کاربردها بر روی طراحی و ساخت جزیره بسیار تاثیر گذارند:

میز ناهارخوری

جزیره‌ای که برای غذاخوری طراحی و ساخته شده، حتما باید فضایی را برای قرار گرفتن پاها داشته باشد. به همین منظور، لبه‌های کانتر بر روی جزیره‌ی مخصوص ناهارخوری به اندازه‌ی ۶۰ سانتی متر از بدنه‌ی جزیره بیرون زده است.

شست و شو و آشپزی

بر روی جزیره‌ی مخصوص شست و شو سینک ظرفشویی قرار می‌گیرد. همچنین، می‌توانید کنار ظرفشویی اکسسوری‌هایی زیبا برای قرار دادن ظرف‌های شسته شده بگذارید. از بخش دیگر کانتر جزیره نیز می‌توان برای آماده کردن مواد غذایی یا سلف سرویس استفاده کرد.

آشپزی و پخت و پز

روی جزیره مخصوص آشپزی گاز رومیزی تعبیه می‌شود و آشپزی را برای افراد آسان‌تر می‌کند، چرا که با حضور آشپز در قسمت میانی آشپزخانه دسترسیِ او به نقاط مختلف بیشتر می‌شود. البته آشپزی بر روی جزیره و قسمت میانی اشپزخانه ممکن است فضا را آشفته و شلوغ جلوه دهد.

کابینت برای نگهداری ظروف

اگر شما به فضای بیشتری برای وسایل آشپزخانه و ظرف‌هایتان نیاز داشتید، می‌توانید جزیره‌ای داشته باشید که طبقه بندی‌ها و کشوهای فراوانی دارد.

 

نکته‌هایی درباره‌ی کابینت کلاسیک

 • برای جلوگیری از انباشته شدن گرد و غبار و الودگی بین درزها و حکاکی‌ها و نقش و نگارهای کابینت، باید آن‌ها را زود به زود پاک و تمیز کنید.
 • برای زیباتر نشان دادن کابینت کلاسیک می‌توانید از ویترین‌ها و کابینت‌های بلند استفاده کنید.
 • طرح درشت بر روی کابینت، آشپزخانه را بزرگ و حجیم نشان می‌دهد.
 • نقش و نگارهای ریز بر روی کابینت فضای آشپزخانه را کوچک‌تر و شلوغ‌تر نشان می‌دهد.
 • اگر آشپزخانه‌ای با سایز متوسط دارید طرح‌های ساده تر و رنگ‌های روشن‌تر برای آشپزخانه شما مناسب‌تر است.
 • برای آشپزخانه‌های بزرگ و نورگیر میتوانید از رنگ‌های تیره، مانند قهوه‌ای سوخته یا مشکی، و طرح و نقش‌های ریزتر استفاده کنید.
 • سینک ظرفشویی، شیرآلات، دستگیره‌ی در آشپزخانه، و سایر لوازم و جزئیات باید با سبک کلاسیک آشپزخانه هماهنگ باشند و دکوراسیون کلاسیک را برهم نزنند.

 

معایب کابینت کلاسیک

 • معمولا این سبک کابینت وزن بالایی دارد و این مسئله نصب آن را دشوار می‌کند.
 • زمان زیادی برای طراحی و ساخت آن نیاز است.
 • نگهداری از کابینت کلاسیک آسان نیست، به خصوص اگر از جنس چوب طبیعی باشد و روکشی نداشته باشد.
 • اشیای تیز و برنده می‌تواند به کابینت آسیب جدی وارد کند.
 • در صورت خراب شدن طرح و نقش کابینت، نمی‌توانید آن را تعویض یا ترمیم کنید.

 

نمونه عکس های آشپزخانه کلاسیک

 

نتیجه‌گیری

کابینت کلاسیک کابینت پرطرفدار است که ظاهری اشرافی و مجلل دارد. این کابینت که ظرافت‌کاری و جزئیات فراوان دارد مناسب آشپزخانه‌های بزرگ و جادار است. جنس این کابینت عموما از چوب و جنس کانتر آن سنگی‌ست. زمان زیادی که صرف طراحی و ساخت کابینت کلاسیک می‌شود، همچنین متریال گران قیمتی که در آن به کار می‌رود باعث شده هزینه‌ی تهیه‌ی این کابینت بالا باشد و افراد زیادی توانایی خرید آن را نداشته باشند. برای انتخاب این سبک کابینت توجه داشته باشید که جزئیات آشپزخانه و دکوراسیون کل منزل شما باید از سبک کلاسیک پیروی کند تا فضای منزل شما زیبا و هماهنگ به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *