انواع مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه ترند و پرطرفدار

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه

هنگامی که می‌خواهید چیدمان آشپزخانه خود را انتخاب کنید، اگر “صرفه جویی در فضا” و “کارآمد بودن” آشپزخانه اولین اولویت شماست، بهتر است آشپزخانه دو طرفه یا موازی را در نظر داشته باشید. یکی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین چیدمان‌های آشپزخانه، آشپزخانه موازی یا دوطرفه است. این نوع چیدمانِ کابینت هنوز هم یک انتخاب محبوب در میان آشپزهای حرفه‌ای‌ و آشپزهای خانه‌دار است. به عبارت دیگر، کابینت آشپزخانه دوطرفه برای کسانی است که کار آشپزی را جدی می گیرند. شاید بپرسید: مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه دقیقا چه مدل کابینت و چیدمانی‌ست؟

 

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه چیست؟

طراحی مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه یا موازی به این صورت است که کابینت‌ها بر روی دو دیوار رو به روی هم نصب می‌شوند و سایر لوازم ضروری آشپزخانه، مانند لوازم خانگی، اجاق گاز، سینک، یخچال و غیره، نیز در امتداد همین دیوارها قرار می‌گیرند و فضایی تقریبا راهرو مانند تشکیل می‌دهند. چیدمان کابینت آشپزخانه دوطرفه بسیار ساده است و دردسر طراحی کابینت‌های گوشه‌ای را ندارد. این مدل کابینت برای آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. کابینت آشپزخانه دو طرفه اولین بار در آشپزخانه‌ی کشتی‌ها استفاده شد و بعدها به خانه‌ها نیز راه یافت.

 

چه زمانی مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه را انتخاب کنیم؟

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه یک گزینه عالی برای کسانی است که فضای محدودی دارند و در آشپزخانه به نهایی کار پخت و پز را انجام می‌دهند. اگر در یا پنجره ای دارید که به شما اجازه نمی‌دهد از تمام دیوارها برای نصب کابینت آشپزخانه استفاده کنید، احتمالاً بهترین انتخاب برای شما چیدمان آشپزخانه دوطرفه با صرفه جویی در فضا خواهد بود.

 

طراحی کابینت آشپزخانه دوطرفه

مواردی که در طراحی کابینت آشپزخانه دوطرفه باید در نظر بگیرید:

 • بین دو ردیف کابینت آشپزخانه حداقل یک و نیم متر فاصله را حفظ کنید تا برای رفت و آمد دچار مشکل نشوید.
 • سعی کنید برای راحتی کار خود، اجاق گاز و سینک را در یک سمت قرار دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای باز کردن درب کابینت‌ها وجود دارد و با مشکل رو به رو نمی‌شوید.

 

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه ترند و پرطرفدار

به طور کلی، اگر آشپزخانه شما کوچک است و با فضای کمی سر و کار دارید، باید بگوییم رنگ‌های روشن برای کابینت آشپزخانه شما گزینه‌ی مناسبی هستند و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. اما اگر آشپزخانه‌ی شما کاملا نورگیر و روشن است، حتی اگر فضای خیلی بزرگی ندارید، می‌توانید از رنگ‌های تیره هم استفاده کنید. رنگ‌های تیره آشپزخانه شما را مدرن و شیک نشان می‌دهند.

شما می‌توانید هر سبک و طرح کابینتی را که دوست دارید برای آشپزخانه‌ی خود در نظر بگیرید. درِ آشپزخانه موازی مدرن به انواع سبک ها، رنگ‌ها، و تزئینات باز است. اما اگر می‌خواهید سلیقه‌ی خود را با آنچه که در دنیای امروز محبوب و ترند است ادقام کنید، به خواندن مطلب ادامه دهید.

 

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه
آشپزخانه‌ای دوطرفه با کابینت‌های مشکی

 

 • آشپزخانه‌ی سیاه!

مشکی یک گزینه عالی برای به دست آمدن ظاهری شیک در آشپزخانه است. البته رنگ مشکی و سایر رنگ‌های تیره فضای شادابی را ایجاد نمی‌کنند، و ممکن است باعث شوند محیط برای شما دلگیر باشد. اگر به نظر شما رنگ مشکی بیش از اندازه تیره و دلگیر است، می‌توانید فقط در کابینت‌های پایینی از رنگ مشکی استفاده کنید و برای کابینت‌های بالایی یک رنگ روشن را انتخاب کنید.

درباره کابینت هایگلاس بخوانید

 • رنگ‌های پاستلی

برای اینکه آشپزخانه‌ی شما ظاهری آرام و مد روز داشته باشد، به سراغ رنگ‌های پاستلی بروید. این رنگ‌ها علاوه بر زیبایی، شادابی، و حس مدرن را نیز منعکس می‌کنند. به عنوان مثال، به تصویر پایین نگاه کنید.

برای ترکیب رنگ‌های درست برای آشپزخانه‌تان می‌توانید با یک طراح داخلی مشورت کنید.

 

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه
برای ترکیب رنگ‌های درست برای آشپزخانه‌تان می‌توانید با یک طراح داخلی مشورت کنید.

 

 • کاملا سفید

شاید بگویید که آشپزخانه‌ی کاملا سفید خاص و متفاوت نیست و حتی تکراری‌ست. درست است! اما آشپزخانه‌ی سفید هرگز قدیمی نمی‌شود و از چشم نمی‌افتد. این رنگ همیشه جزو محبوب‌ترین رنگ‌ها برای کابینت آشپزخانه بوده است. علاوه بر این، رنگ سفید برای آشپزخانه‌های کوچک بهترین انتخاب است. این رنگ روشن و شفاف هم محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، هم آشپزخانه شما شیک و تمیز به نظر می‌رسد.

 

 • انواع چوب

طرح چوب نیز از گزینه‌های همیشه پرطرفدار است. هر چه آشپزخانه شما بزرگ‌تر باشد امکان استفاده از چوب‌های تیره‌تر نیز بیشتر می‌شود. اگر آشپزخانه بزرگی ندارید از طرح چوب‌های روشن مانند رنگ کرم استفاده کنید. از مزیت‌های یک آشپزخانه چوبی حس خوشایند گرما و صمیمیت است. همین ویژگی باعث شده که چوب و روکش طرح چوب هرگز از مد نیفتد.

می‌توانید کابینت طرح چوب را با سفید یا مشکی ترکیب کنید و یا از دو رنگ چوب روشن و تیره برای کابینت‌ها استفاده کنید.

مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه
ترکیب چوب با رنگ مشکی برای کابینت آشپزخانه

 

 • سبک مدرن و مینیمال

برای چنین آشپزخانه‌ای معمولا از سبک‌ کلاسیک استفاده نمی‌کنند. بهتر است مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه مدرن یا مینیمال باشد. این سبک‌ها که ظاهر ساده‌تر و امروزی‌تری دارند، با آشپزخانه‌های موازی یا دوطرفه تناسب بهتری ایجاد می‌کنند. به علاوه، سبک‌های ساده محیط را بزرگ‌تر و مرتب‌تر نشان می‌دهند.

 

 • آبی روشن و صفحه کابینت سفید

رنگ آبی که در این سال‌ها بسیار پرطرفدار بوده، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مدل کابینت آشپزخانه دو طرفه است. کابینت آبی روشن با صفحه کابینت سفید محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و باعث می‌شود آشپزخانه‌ای با این مدل چیدمان دلباز به نظر برسد. این رنگ آرامش بخش برای کابینت ترند شده و در آشپزخانه‌های شیک به کار می‌رود.

 

 • کابینت‌های بی‌دستگیره

کابینت‌های شما بدون دستگیره ساده‌تر و شیک‌تر جلوه می‌کنند. برای یک آشپزخانه موازی یا دوطرفه که معمولا عرض زیادی ندارد، سطح صاف و بدون دستگیره‌ی در کابینت کمک بزرگی به شما می‌کند تا راحت‌تر در آشپزخانه حرکت کنید و با مزاحمت دستگیره‌ها رو به رو نشوید!

اما چطور در کابینت را باز کنیم؟ به راحتی! از کابینت‌هایی با دستگیره مخفی یا درب مگنتی استفاده کنید. دستگیره مخفی به صورت یک شیار در درب کابینت طراحی می‌شود. درب مگنتی نیز با فشار دادن گوشه‌ی در باز می‌شود. سپس، با بستن و دوباره فشار دادن به سمت داخل در بسته می‌شود. انتخاب کابینت بدون دستگیره انتخابی هوشمندانه برای آشپزخانه دوطرفه است.

 

آیا می توان به مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه جزیره اضافه کرد؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا می‌توان به آشپزخانه‌ای که کابینت دوطرفه یا موازی دارد جزیره اضافه کرد؟ باید بگوییم که در اکثر آشپزخانه‌هایی با این چیدمان فضای کافی برای جزیره وجود ندارد. مگر اینکه در مواردی آشپزخانه بزرگ باشد و صاحب خانه بتواند جزیره‌ای کوچک یا باریک را به محیط اضافه کند. در غیر این صورت، نه تنها جزیره جلوی رفت و آمد افراد را می‌گیرد، بلکه کاربرد خودش را نیز از دست می‌دهد و اضافی خواهد بود.

 

مزایا و معایب چیدمان آشپزخانه دوطرفه

این چیدمان که به عنوان آشپزخانه موازی نیز شناخته می شود، برای آشپزخانه های کوچک و بزرگ ایده عالی‌ست. بین دو ردیف کابینت آشپزخانه فضایی برای رفت و آمد و کار کردن وجود دارد. درها و پنجره‌ها نیز می‌توانند در دو طرف دیگر آشپزخانه باشند.

با مزایای چیدمان کابینت آشپزخانه دوطرفه شروع می‌کنیم:

مزایا

 • کاربرد و استفاده: اگر به دنبال آشپزخانه‌ای پرکاربرد هستید، هیچ چیز بهتر از آشپزخانه دوطرفه یا موازی نیست. این چیدمان اجرای مثلث طلایی آشپزخانه را آسان‌تر می‌کند. کار کردن در چنین آشپزخانه‌ای کارآمدتر خواهد بود؛ زیرا، می‌توانید بدون دردسر بین نقاط مختلف رفت و آمد کنید. در آشپزخانه‌هایی با مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه، استفاده از یخچال، اجاق گاز، و سینک ظرفشویی آسان‌تر است. سرعت کار شما نیز بالا می‌رود.
 • جادار: کابینت آشپزخانه دوطرفه این مزیت را دارد که به شما فضای زیادی را برای نگهداری ظروف و وسایل آشپزخانه می‌دهد. هر دو طرف آشپزخانه شما با کابینت زمینی و دیواری پر می‌شود و تمامی لوازم شما درون کابینت‌ها و کشوها جای می‌گیرند. این باعث می‌شود آشپزخانه‌ای مرتب و شیک داشته باشید. همچنین، استفاده کردن از آشپزخانه‌ای منظم بسیار راحت‌تر خواهد بود.
 • مناسب برای بسیاری از آشپزخانه: برای بسیاری از آشپزخانه‌ها مخصوصا آشپزخانه‌های آپارتمان‌های کوچک این چیدمان استفاده خوبی دارد. با این مدل کابینت از فضای موجود می‌توان نهایت استفاده را کرد.

معایب

طراحی آشپزخانه دوطرفه دارای معایبی نیز هست:

 • برای خانواده های پرجمعیت مناسب نیست: اگر خانواده بزرگ و پرجمعیتی دارید کابینت آشپزخانه دوطرفه شما را محدود خواهد کرد. مگر اینکه آشپزخانه سرد و گرم جدا داشته باشید که کارتان راحت‌تر شود.
 • ممکن است دلگیر باشد: اگر آشپزخانه‌ای که دارید پنجره‌های بزرگی دارد با نور طبیعی فراوان، مدل کابینت آشپزخانه دوطرفه گزینه‌ی خوبی‌ست. آشپزخانه دوطرفه یا موازی برای محیط‌های بدون پنجره و کم نور توصیه نمی‌شود، چرا که آشپزخانه شما دلگیر و تاریک به نظر می‌رسد.
 • اگر آشپزخانه شما بسیار کوچک و فشرده باشد نمی‌توانید از این مدل کابینت استفاده کنید. فضا بیش از اندازه کوچک خواهد شد و استفاده از کابینت و رفت و آمد در آشپزخانه دشوار خواهد بود.

 

جمع بندی

کابینت آشپزخانه‌ی دوطرفه در دو سمت آشپزخانه، به صورت دو ردیف رو به روی هم و موازی، قرار می‌گیرد. طراحی این نوع کابینت ساده است و بین افرادی که آشپزی را دوست دارند و زیاد آشپزی می‌کنند بسیار محبوب است. معمولا به این مدل چیدمان کابینت نمی‌توانیم جزیره‌ای اضافه کنیم؛ زیرا، فضای کافی برای این کار وجود ندارد. اگر چیدمان دوطرفه و موازی را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم سبک مدرن را برای کابینت‌های خود انتخاب کنید. سادگی در شیک جلوه دادن مدل کابینت دوطرفه تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *