هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟ با آموزش محاسبات کاربردی

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد

میزان متریال مصرفی برای هر نوع کابینت از عوامل بسیار مهم در قیمت آن کابینت است. ام دی اف نیز یکی از رایج‌ترین متریال‌هایی‌ست که برای ساخت و تولید کابینت کاربرد دارد. شاید حتی بتوان گفت که رایج‌ترین متریال است. به همین دلیل، این سوال که “هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟” سوال بسیاری از افرادی‌ست که قصد خرید کابینت دارند. احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. در ادامه به ویژگی‌های ورق ام دی اف، ابعاد هر ورقه‌ی ام دی اف، و پاسخ این سوال رایج خواهیم پرداخت.

 

ام دی اف چیست؟

تخته فیبر با چگالی متوسط یا MDF تخته‌ای‌ست که از خرده چوب ساخته می‌شود. خرده چوب‌ها با چسب رزین مصنوعی به هم می‌چسبند، تحت دمای بسیار بالا فشرده می‌شوند و تخته‌ی ام دی اف تولید می‌شود. تخته ام دی اف بسیار متنوع و پرکاربرد است و در طیف گسترده‌ای از موارد جایگزین چوب شده است. زیرا، نسبت به چوب هزینه‌ی بسیار کمتری دارد. مواد شیمیایی به کار برده شده در MDF باعث می‌شوند که این ورقه در برابر آفات و حشرات مقاوم باشد. برای ساخت آن نیاز به قطع هیچ درختی نیست و برای طبیعت خطری ندارد. مقاومت ام دی اف در برابر آب و رطوبت از چوب بیشتر است.

MDF ​​متریالی همه کاره، مقرون به صرفه و بادوام می‌باشد و علاوه بر کابینت آشپزخانه برای سرویس اتاق خواب‌، انواع قفسه، کتابخانه، و کابینت سرویس بهداشتی نیز انتخاب خوبی‌ست. همچنین، فقط کابینت ملامینه که به کابینت ام دی اف معروف است، از تخته‌ی ام دی اف ساخته نمی‌شود، بلکه جنس مغزی کابینت‌های هایگلاس، انزو، و ممبران نیز از MDF می‌باشد.

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟
ورقه‌های ام دی اف در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند.

اندازه هر ورق ام دی اف

اگر بخواهیم به جواب این سوال برسیم که “هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد” اول باید بدانیم هر ورق ام دی اف چند متر مربع است.

ورقه‌های ام دی اف در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • ۲۸۰ در ۱۲۲ سانتی‌متر. بیشتر ورقه‌های هایگلاس با این ابعاد تولید می‌شوند. این ورقه تقریبا ۳٫۵ متر مربع می‌باشد.
  • ۳۶۶ در ۱۸۰ سانتی‌متر. ورق ام دی اف با این ابعاد یکی از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین ورقه‌هاست که حدود ۶٫۵ متر مربع می‌باشد.
  • ۳۶۶ در ۲۱۰ سانتی‌متر. این ورقه که بزرگ‌ترین ابعاد را دارد، حدود ۷٫۵ متر مربع است و از سایر ورقه‌ها مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

نکته‌ای که باید درباره‌ی ورقه‌ی ام دی اف بدانید این است که هرچه ورقه‌ای که برای ساخت کابینت از آن استفاده می‌کنید بزرگ‌تر باشد، برای شما به صرفه‌تر خواهد بود؛ زیرا، ورقه‌های کوچک ضایعات و پرتی بیشتری دارند و تعداد کمتری کابینت به شما می‌دهند. برای کاهش هزینه بهتر است ورقه‌ی بزرگی انتخاب کنید.

 

قیمت کابینت بدنه فلزی با درب ام دی اف

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟

طرح و نقشه‌ی آشپزخانه‌ی شما، چیدمانی که برای آشپزخانه در نظر گرفته‌اید، و نوع کابینت‌هایی که می‌خواهید در پاسخِ این سوال موثرند. آیا چیدمانی که در نظر دارید جزیره هم دارد؟ کابینت ویترین با درهای شیشه‌ای می‌خواهید یا خیر؟ آیا کابینت ایستاده مدنظرتان هست؟ ابتدا باید درباره‌ی همه‌ی این‌ها تصمیم بگیرید. بنابراین، نمی‌توان با یک عدد ساده به این سوال جواب داد. به عنوان مثال، می‌توان گفت که با یک پنجم یک ورق ام دی اف ۳۶۶ در ۱۸۰ می‌توان یک متر کابینت دیواری با ابعاد استاندارد ساخت. اما اگر بخواهیم یک کابینت ایستاده داشته باشیم چه؟

اگر ارتفاع کابینت ایستاده را ۲٫۴، عمق ان را ۰٫۶، و عرضش را ۱ متر در نظر بگیریم و فرض کنیم که درون کابینت نیز ۴ طبقه اضافه شود. همچنین، فرض می‌کنیم که این کابینت ایستاده هیچ دیوار مشترکی با کابینت‌های دیگر ندارد.

بدنه‌ی کابینت ایستاده و درب آن:

۲  *  (۰٫۶ *  ۲٫۴) + ۲ *  (۱ *  ۲٫۴)= ۷٫۶۸ مترمربع

سقف، کف، و چهار طبقه‌ی داخلی:

۶ * (۰٫۶ * ۱)= ۳٫۶ مترمربع

(در این محاسبات جزئیات در نظر گرفته نشده‌اند.)

به این ترتیب درمی‌یابیم که برای ساخت یک کابینت ایستاده با ویژگی‌های مذکور حدود دو ورقه‌ی ام دی اف ۳۶۶ در ۱۸۰ لازم است.

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد.
نقشه آشپزخانه در متراژ ام دی اف مصرفی تاثیرگذار است.

 

جمع بندی

اگر بخواهیم محاسبه کنیم که از هر ورق ام دی اف چند متر کابینت به دست می‌آید، باید موارد مختلفی را در نظر بگیریم و این ابدا کار راحتی نیست. نوع کابینت‌هایی که مشتری انتخاب می‌کند، نقشه‌ی آشپزخانه، و جزئیات مختلف دیگری در این مسئله دخیل‌اند. به هر حال، در این مقاله روش محاسبه تقریبی برای متریال مصرفی را آموزش دادیم تا بتوانید راحت‌تر به جواب این سوال برسید که برای آشپزخانه شما حدودا چند ورقه ام دی اف لازم است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *