نحوه نصب کابینت دیواری | مراحل و نکات

نحوه نصب کابینت دیواری

کابینت‌های دیواری، قسمتی مهم در طراحی و بازسازی آشپزخانه و تبدیل آن به محیطی کاربردی و زیبا هستند. نصب صحیح کابینت‌های دیواری نیازمند رعایت نکات فنی و دقت در اجراست. در این مقاله، به بررسی مراحل و نحوه نصب کابینت دیواری می‌پردازیم. این راهنما شامل اطلاعات و توصیه‌هایی است که به شما در نصب صحیح و موفقیت‌آمیز کابینت‌های دیواری کمک خواهد کرد.

مراحل و نحوه نصب کابینت دیواری

برای نصب کابینت دیواری طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. برآورد نیازها و تهیه آن‌ها

پس از خرید کابینت آماده، مواد و ابزار مورد نیاز برای نصب را تهیه کنید. این ابزار شامل پیچ و مهره‌ها، پایه نصب، مته و پیچگوشتی می‌باشد.

 1. علامت گذاری دیوارها

در این مرحله، باید ابتدا ابعاد و فضای مورد نیاز برای کابینت‌های دیواری را برآورد کنید. برای اینکه بتوانید کار نصب را به خوبی انجام دهید لازم است دقت بالایی داشته باشید. دیوار آشپزخانه را اندازه بگیرید و با یک خط تراز و مستقیم ارتفاع کابینت زمینی، با خط دیگر فاصله‌ی صفحه کابینت و کفِ کابینت دیواری را مشخص کنید. سطح کابینت زمینی معمولا ۸۸ سانتی‌‌متر بالاتر از کف آشپزخانه است. فاصله‌ی کابینت زمینی و دیواری نیز ۵۵ تا۶۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

با یک خط تراز دیگر ارتفاع کابینت دیواری را مشخص کنید. معمولا ارتفاع کابینت دیواری بین ۳۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر است. برای اینکه نصب درستی داشته باشید، پیش از کشیدن خط سوم، حتما کابینت دیواری خود را متر کنید.

 

 1. گیره و پایه نگهدارنده

گیره‌های نگهدارنده را در جای مشخص شده به دیوار آشپزخانه متصل کنید. با کمک گیره می‌توانید کابینت را به صورت موقت روی دیوار ثابت کنید تا بتوانید کار نصب را به  اتمام برسانید.

 

نحوه نصب کابینت دیواری
منظم بودن و درست نصب شدن کابینت‌ها در ظاهر و کاربرد آشپزخانه بسیار موثر است.

 

 1. کار با دریل

دیواره‌ی پشتی کابینت را با دریل سوراخ کنید. جای سوراخ‌ها در سه ردیف بالا، وسط، و پایین است به صورتی که ۱۰ سانت با لبه کابینت فاصله داشته باشند.

 

 1. نصب کابینت دیواری

کابینت را در جای درست و مشخص بگذارید و با دقت به دیوار پیچ کنید. نباید پیچ‌ها شل یا بیش از حد سفت باشند.

هنگام نصب کردن کابینت‌ها به دیوار مطمئن شوید که تراز و صاف قرار گرفته‌اند و تمام آن‌ها به خوبی به همدیگر متصل شده‌اند.

 

 1. تاج کابینت دیواری

اگر کابینت‌هایتان تاج دارند، پس از نصب تمام کابینت‌های دیواری نصب تاج  را شروع کنید.

 

 1. جدا کردن پایه و گیره

بعد از چک کردن کابینت‌ها و اطمینان حاصل کردن از محکم بودن آن‌ها، گیره‌ها را جدا کنید.

 

 1. درب و یراق آلات

مرحله‌ی بعد از نصب بدنه کابینت دیواری مرحله‌ی نصب درها، دستگیره‌ها و یراق آلات است. برای نصب درها، لولا را در جای مشخص شده و درست قرار دهید، سپس در را به بدنه پیچ کنید. حالا وقت وصل کردن دستگیره‌هاست. این کار را با چند پیچ و مهره می‌توانید به آسانی انجام دهید.

نحوه نصب کابینت دیواری
نصب کابینت دیواری کاری زمان‌بر و بسیار دقیق و حساس است.

 نحوه نصب کابینت دیواری و نکات مهم

 • ابتدا دقت کنید که دیوار آشپزخانه از مقاومت کافی برخوردار باشد و توانایی تحمل وزن کابینت‌ها را داشته باشد.
 • قبل از نصب، مطمئن شوید که تمامی ابزارها و مواد لازم در دسترس شما قرار دارن.
 • هنگام نصب گیره و پایه، بیشترین دقت را به کار ببرید تا کابینت‌ها به درستی تراز شوند.
 • در هنگام نصب کابینت‌ها، از پیچ و مهره‌های با کیفیت استفاده کنید تا ماندگاری و استحکام نصب کابینت‌ها تضمین شود.
 • هنگام نصب درب‌ها، مطمئن شوید که آن‎ها روان و راحت باز و بسته می‌شوند و کاملا صاف به بدنه‌ی کابینت پیج شده‌اند.

قیمت کابینت ممبران

 

جمع بندی

نصب کابینت می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر باشد، اما با رعایت نکات فنی و دقت در اجرا، می‌توانید بهترین نتیجه را حاصل کنید و کابینت‌ها را دقیق و درست نصب کنید. به همین دلیل، در مطلب بالا مراحل نحوه نصب کابینت دیواری را آموزش دادیم. ابتدا باید ابزار مورد نیاز را تهی کنید. سپس دیوارها و کابینت‌ها را اندازه گیری نمایید و دیوارهای آشپزخانه را علامت‌گذاری کنید. با این کار محل نصب کابینت‌ها تعیین می‌شود. در مرحله بعد، گیره و پایه نگهدارنده به دیوار متصل می‌شود و با کمک آن‌ها می‌توانید کابینت‌ دیواری را نصب کنید. پس از آن، نوبت نصب تاج کابینت‌ها و بعد نصب درها، دستگیره‌ها و یراق آلات است.

در صورت عدم اطمینان در نصب کابینت‌ها، بهتر است از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بگیرید تا از نصب صحیح و ایمن کابینت‌ها اطمینان حاصل کنید.
“نصب کابینت” کاری بسیار مهم و دقیق است و نه تنها در ظاهر آشپزخانه تاثیر مستقیم می‌گذارد، بلکه کاربرد و طول عمر کابینت نیز به نحوه نصب آن بستگی دارد. با نصب صحیح و حرفه‌ای کابینت‌های دیواری، آشپزخانه شما به یک فضای منظم، سازمان‌یافته و زیبا تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *