لکه روغن روی هود چطور پاک میشه؟ روش صحیح

لکه روغن روی هود چطور پاک میشه

برای اینکه هود شما همیشه تمیز و شیک به نظر برسد، لازم است راه و روش درست پاک کردن آن را بلد باشید. روغن و چربی‌ها در طول زمان ممکن است روی هود را لک کنند. اگر این لکه‌ها را نادیده بگیرید و به موقع آن‌ها از بین نبرید، هم تمیز کردن آن‌ها سخت می‌شود، هم ظاهر هود و آشپزخانه شما کدر و زشت به نظر می‌رسد. در این مقاله، روش‌های مختلف برای پاکسازی لکه‌های روغن روی هود را بررسی خواهیم کرد و به سوال متداول ” لکه روغن روی هود چطور پاک میشه” پاسخ خواهیم داد.

 

لکه روغن روی هود چطور پاک میشه؟

تمیز بودن هود روی زیبایی ظاهر کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد. برای اینکه لکه روغن را از روی هود پاک کنید باید بدانید چه مواد شوینده‌ای مناسب است و باید به چه روشی از این مواد استفاده کرد. در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که ” لکه روغن روی هود چطور پاک میشه؟”

  • استفاده از مواد شوینده

  1. با استفاده از مواد شوینده خانگی می‌توانید محلول‌‌هایی بسازید که برای تمیز کردن هود کاملا مناسب‌اند. محلول آب و مایع ظرفشویی یکی از بهترین محلول‌ها برای این کار است.

روش استفاده: در یک ظرف مناسب، آب جوشیده گرم و مقداری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. سپس اسفنج یا دستمال نرم را به این محلول آغشته کنید و با اسفنجی که کرده به آرامی روی لکه‌های روغن روی هود فشار دهید. پس از پاکسازی، با آب تمیز سطح هود را تمیز کرده و سپس خشک کنید.

  1. اسپری چند منظوره هم یکی از مواد تمیز کننده خوب برای پاک کردن لکه‌هاست.

روش استفاده: مواد پاک کننده را روی لکه اسپری کنید و چند دقیق منتظر بمانید. سپس با پارچه‌ نرم آن را پاک کنید. از این اسپری برای تمیز کردن فیلتر هود نیز می‌توانید استفاده کنید.

لکه روغن روی هود چطور پاک میشه
تمیز کردن هود با مواد شوینده خانگی یکی از روش‌های متداول است.

 

  • استفاده از مواد طبیعی و خوراکی

  1. محلول برخی از مواد خوراکی مانند بیکربنات سدیم یا همان جوش شیرین با سرکه نیز می‌توانند به عنوان تمیز کننده‌ای قوی برای از بین بردن لکه‌های روغنی به کار بیایند.

روش استفاده: اگر می‌خواهید فیلترهای هود را بشویید، ابتدا آن‌ها را جدا کنید و درون محلول آب و جوش شیرین و سرکه بگذارید. پس از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فیلترها را درآورده و با آب گرم آبکشی کنید. اگر سطح هود لک شده و قصد تمیز کردن آن را دارید، از محلول سرکه و جوش شیرین روی لکه چربی اسپری کنید و با دستمال یا اسفنجی نرم روی آن بکشید. سپس با دستمال نم سطح را پاک کرده و بعد هود خشک کنید.

  1. از محلول آب و سرکه نیز می‌توانید استفاده کنید.

روش استفاده: در یک ظرف مناسب، مقداری سرکه سفید و آب را به نسبت ۱ به ۱ مخلوط کنید. سپس دستمال یا اسفنج نرم را به این محلول آغشته کرده و به آرامی لکه‌های روغن روی هود را پاک کنید. بهتر است این کار را با حرکات دایره‌ای و ملایم انجام دهید تا لکه‌های چربی پاک شوند اما به هود آسیب نرسد. سپس با دستمال نم سطح را بشویید و خشک کنید.

 

  • برس، دستمال، یا اسفنج نرم

برای پاک کردن لکه حتما باید از اسفنج، دستمال، یا برسی استفاده کنید که نرم و ملایم باشد. ابزار نرم و لطیف سطح هود را نمی‌خراشد و به آن آسیب نمی‌رساند.

کابینت استوک بخریم یا نه؟

 

نکته مهم

در همه‌ی روش‌های فوق، پیش از انجام پاکسازی، حتما هود را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و اطمینان حاصل کنید که سطح هود خنک است. همچنین، پیش از استفاده از هر محلول شستشوی خانگی، توصیه می‌کنیم روی یک قسمت کوچک و پنهانی از هود تست کنید تا از هرگونوع آسیب یا تغییر رنگ غیرمطلوب در سطح هود جلوگیری شود.

 

لکه روغن روی هود چطور پاک میشه
حتما قبل از تمیز کردن هود مطمئن شوید که به پریز برق متصل نیست.

 

جمع بندی

از آنجایی که کار هود جمع آوری بخار و چربی غذای در حال پخت است، بسیاری از اوقات با روغن و چربی لک می‌شود. به همین دلیل، برای بسیاری از افراد سوالی تکراری پیش می‌آید: ” لکه روغن روی هود چطور پاک میشه؟”

برای تمیز کردن هود و از بین بردن لکه‌های چربی می‌توانید از محلول‌های خانگی استفاده کنید. محلول سرکه و آب، محلول آب و مایع ظرفشویی، و محلول آب و جوش شیرین و سرکه از جمله محلول‌های خانگی مناسب هستند که برای این کار خیلی خوب عمل می‌کنند. از هر محلولی که استفاده می‌کنید، ابتدا هود را کاملا خاموش کنید و صبر کنید تا سطح هود خنک شود. سپس با استفاده از دستمال یا اسفنج نرم و با حرکات دایره‌ای و ملایم، لکه‌های روغن را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *