دکوراسیون مینیمال | هر آنچه که باید بدانید

دکوراسیون مینیمال

در دوره‌ی پرمشغله، پیچیده و شلوغ امروزی که سرعت زندگی بالا رفته و هرکس به دنبال گوشه‌ای آرام می‌گردد، دکوراسیون مینیمال بسیار محبوب شده است. همه‌ی ما خانه را به عنوان پناه و محل امن جسم و روح خود می‌شناسیم؛ بنابراین، بسیار مهم است که خانه‌ی ما همان گوشه‌ی ارامی باشد که به دنبال آن می‌گردیم. طراحی داخلی منزل به سبک دکوراسیون مینیمالیسم به دلیل سادگی‌ای که دارد، به بسیاری از افراد حس آرامش می‌دهد. در ادامه با این سبک بیشتر آشنا می‌شوید.

 

سبک دکوراسیون مینیمال چیست؟

سبک دکوراسیون مینیمال با سادگی، خطوط تمیز و منظم، کمینه گرایی، و پالت رنگی مونوکروماتیک معنا می‌شود. معمولا سبک دکوراسیون مینیمال ظاهری خلوت، نورپردازی زیاد، و مبلمان کاربردی دارد. همچنین، طراح در این سبک روی شکل، رنگ، و بافت تعداد انگشت شماری از لوارم اتاق تمرکز می‌کند و باقی آن‌ها را در سادگی تمام نگه می‌دارد. آرامش و زیبایی در عین سادگی همان چیزی‌ست که شما در دکوراسیون مینیمال خواهید یافت.

برخی از افراد فکر می‌کنند دکوراسیون سبک مینیمالیسم یعنی خانه با لوازم و مبلمان کاملا سفید و فضایی سرد و بی‌روح. اما اینطور نیست. این سبک به شما اجازه می‌دهد درگیر لوازم پر زرق و برق خانه نشوید و فرصت توجه به افراد حاضر را داشته باشید، به منظره‌ای که از پنجره پیداست بپردازید، و در فضای خانه احساس آرامش کنید.

 

دکوراسیون مینیمال
دکوراسیون مینیمال بسیار زیباست وطرفداران زیادی دارد.

 

ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال

این سبک، با اجتناب از لوازم زیاد و پرهزینه و تزئینات اضافه، به تمرکز بر خلاقیت و سادگی و کیفیت جزئیات می‌پردازد. در ادامه، به بررسی ویژگی‌های اصلی دکوراسیون داخلی سبک مینیمالیسم می‌پردازیم.

  • سادگی

سادگی و کمینه‌سازی از ویژگی‌های بارز دکوراسیون مینیمال است. در این سبک عناصر غیرضروری حذف می‌شوند و فقط لوازم کاربردی و مورد نیاز باقی می‌ماند. به عنوان مثال، مبلمان، میز ، و فرش در ابن دکوراسیون حضور دارند اما عنصری مانند بوفه که کاربردی در پذیرایی ندارد حذف می‌گردد. علاوه بر این، موارد کاربردی هم جوری طراحی می‌شوند که به دور از هرگونه شلوغی و نقش و نگار پیچیده باشند.

  • رنگ‌ها

پالت رنگ سبک مینیمال به این صورت است که زمینه‌ی دکوراسیون رنگی خنثی دارد. یعنی رنگ‌هایی در طیف کرم، سفید مشکی، خاکستری، قهوه‌ای، و طرح چوب در این سبک نقش اصلی را ایفا می‌کنند. سپس، جزئیاتی که می‌خواهید توجه را به خود جلب کنند با رنگ‌هایی مانند صورتی گرم، سبز، و آبی به فضا اضافه می‌شوند و محیط را از یکنواختی بیرون می‌اورند.

  • خطوط ساده و هندسی

خطوط ساده و هندسی در دکوراسیون مینیمالیسم بسیار مهم هستند. استفاده از خطوط عمودی و افقی، هندسه ساده و قواعد هندسی دقیق، فضایی منظم و تعادل‌بخش را ایجاد می‌کند که از شلوغی و هیاهو به دور است.

 

دکوراسیون مینیمال
در این نوع کوراسیون انتخاب رنگ درست بسیار مهم است.

 

  • استفاده از متریال طبیعی

استفاده از متریال‌های طبیعی مانند چوب، سنگ، شیشه و فلز، جزء ویژگی‌های دیگر دکوراسیون مینیمال است. این متریال‌های برخواسته از دل طبیعت باعث ایجاد حس تعادل و صمیمیت در محیط می‌شوند و به آن جان می‌بخشند.

  • نورپردازی مناسب

در دکوراسیون مینیمالیسم، نور زیاد اهمیت بالایی دارد. البته، این سبک بر نور طبیعی تاکید زیادی دارد. پنجره‌های بزرگ، استفاده از درهای شیشه‌ای و نورپردازی مناسب فضا را بزرگتر و آرام‌تر نشان می‎دهد و محیط آرامش‌بخشی را ایجاد می‌کند.

  • کمینه‌سازی دکوراتیو

دکوراسیون سبک مینیمال از دکوراتیوها و تزئینات بیش از اندازه خودداری می‌کند. به جای استفاده از تعداد زیادی وسایل تزیینی، تمرکز بر استفاده از تعداد کمی عنصر اصلی و انتخابی است.

  • فضای باز و وسیع

در دکوراسیون مینیمال فضای باز ویژگی بسیار مهمی‌ست. استفاده از مبلمانی با طراحی ساده و چیدمانی متعادل باعث می‌شود فضایی دلباز و آرام به وجود بیاید.

اصول طراحی آشپزخانه

 

دکوراسیون مینیمال
طراحی با خطوط ساده جزو ویژگی‌های مهم این سبک است.

 

جمع بندی

دکوراسیون مینیمال سبکی است که بر سادگی، کمینه‌سازی و تمیزی تمرکز دارد. این سبک دکوراسیون از عناصر زیادی که در دکوراسیون‌های دیگر استفاده می‌شوند، صرف نظر می‌کند و تمرکز خود را بر روی عناصر اساسی می‌گذارد. این سبک اغلب با رنگ‌های خنثی و طبیعی همراه است و از رنگ‌های جیغ و پررنگ خودداری می‌کند.

در دکوراسیون مینیمال، خطوط ساده و هندسی، استفاده از سطوح صاف و بدون الگو، و استفاده از مصالح طبیعی مانند چوب، فلز و شیشه ویژگی‌های برجسته‌ای هستند. عمده تمرکز این سبک بر روی آرامش یخش بودن فضا و نورپردازی است و از دکوراتیوهای زیاد و پرهیاهو به دور است. این سبک دکوراسیون به شما اجازه می‌دهد تا در فضایی ساده و منظم احساس آرامش کرده و هماهنگی را حس کنید.

در نهایت، دکوراسیون مینیمال به عنوان یک سبک مدرن و زیبا، محبوبیت زیادی در بین افرادی که به دنبال زیبایی ساده و آرامش‌بخش هستند، دارد. این سبک دکوراسیون مناسب افرادی است که فضایی مرتب را ترجیح می‌دهند و از زیبایی ساده و قابل دسترس لذت می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *