آشپزخانه مینیمال و کابینت مناسب آن

آشپزخانه مینیمال

در چند سال اخیر، سبک دکوراسیون مینیمالیسم شهرت پیدا کرده و بسیار محبوب شده است. زیبایی در عین سادگی باعث شده سبک مینیمال طرفداران زیادی پیدا کند. از آنجایی که آشپزخانه قلب خانه محسوب می‌شود، طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیز اهمیت بالایی دارد. در این مطلب، به معرفی سبک مینیمال و تعریف آشپزخانه مینیمال می‌پردازیم و ویژگی‌های مهم این سبک را بررسی می‌کنیم.

 

سبک مینیمال چیست؟

سبک دکوراسیون مینیمالیسم با تاکید بر ساده زیستی و کمینه گرایی عناصر اضافه را حذف می‌کند، از نقش و نگارهای شلوغ می‌پرهیزد، و به کاربرد هر چیز توجه دارد. تعداد وسایل تزئینی در خانه‌ی سبک مینیمال محدود است و محیط را شلوغ نشان نمی‌دهد. علاوه بر این، در سبک مینیمالیسم از رنگ‌های جور واجور و فانتزیِ جیغ استفاده نمی‌شود. رنگ‌های زمینه دکوراسیون مینیمال خنثی هستند و معمولا طراحان از یک رنگ دیگر نیز برای جلوه بخشیدن به محیط استفاده می‌کنند.

 

آشپزخانه مینیمال چگونه است؟

آشپزخانه مینیمال از اصول و قواعد سبک مینیمالیسم پیروی کرده و ظاهری شیک و ساده دارد. کفپوش، کابینت‌ها، و سایر جزئیات آشپزخانه مینیمال با یکدیگر هماهنگ هستند و با سادگی خود به شما حس آرامش می‎بخشند. آشپزخانه سبک مینیمال ظاهری شیک دارد و برای انواع متراژ آشپزخانه، به ویژه آشپزخانه کوچک بسیار مناسب است.

 

آشپزخانه مینیمال
آشپزخانه شیک، ساده، و پرنور با دکوراسیون مینیمال

 

کابینت آشپزخانه مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • سادگی

برای اینکه آشپزخانه شما به سبک مینیمال باشد باید کابینت‌هایی ساده و بدون طراحی و حکاکی انتخاب کنید. کابینت آشپزخانه مینیمال یکدست و بدون نقش و نگار است و طراحی پیچیده‌ای ندارد. همچنین، دستگیره این کابینت‌ها یا بسیار ساده است، یا به صورت مخفی یا مگنتی طراحی شده که از پیچیدگی‌ها بکاهد.

 

  • رنگ‌های ملایم

در ساخت کابینت مینیمال رنگ‌های جیغ به کار نمی‌روند. معمولا رنگ این کابینت‌ها خنثی، مانند سفید، کرم، خاکستری، یا رنگ چوب است. گاهی رنگ‌های ملایم و پاستلی نیز برای این سبک به کار می‌روند.

 

  • اهمیت کاربردی بودن

از ویژگی‌های مهم کابینت آشپزخانه مینیمال کاربردی بودن است. کابینت‌ها باید جوری طراحی شوند که بیشترین کاربرد و استفاده را برای افراد خانواده داشته باشند.

 

  • متریال

برای ساخت کابینت مینیمالیستی معمولا از ام دی اف و هایگلاس استفاده می‌کنند. این متریال‌ها با سطح صاف و یکدستی که دارند برای آشپزخانه مینیمال مناسب‌اند. همچنین، این دو نوع متریال هم بسیار مقاوم هستند، هم تنوع بالایی در طرح و رنگ دارند. علاوه بر این، هایگلاس با قابلیت انعکاس نور فراوان، محیط را روشن‌تر و دلبازتر نشان می‌شود.

 

  • عناصر طبیعی

برای تکمیل دکوراسیون مینیمال از عناصر و متریال‌های طبیعی استفاده کنید. عناصر طبیعی مانند چوب، سفال، سنگ و فلزات با ظاهری ساده فضایی جذاب و گرم خلق می‌کنند و به شما حس آرامش می‌دهند. لوازم چوبی و ظروف سفالی جلوه‌ی زیبایی به آشپزخانه‌ی سبک مینمالیسم شما می‌بخشند. همچنین، برای کابینت‌ها می‌توانید کانتر سنگی انتخاب کنید و با این کار یک متریال طبیعی را با کابینت‌ها تلفیق کنید.

 

آشپزخانه مینیمال
کابینت رنگ آبی روشن با کانتر سنگی جلوه‌ای بی‌نظیر در آشپزخانه مینیمال خلق کرده است.

 

  • جزیره

در آشپزخانه مینیمال نیز می‌توانید جزیره داشته باشید. جزیره‌ای هماهنگ با کابینت‌ها و بدون پیچیدگی و زرق و برق ظاهر مینیمال محیط را بهم نمی‌زند. بلکه، کاربردهای فراوانی نیز دارد. از کانتر آن برای تهیه غذا استفاده می‌کنید، دور آن صندلی چیده و از جزیره به عنوان میز ناهار خوری استفاده می‌کنید، و در کابینت‌های زیر جزیره ظروف و لوازم آشپزخانه را قرار می‌دهید.

 

  • نور

در دکوراسیون مینیمال نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد. آشپزخانه‌هایی با پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی فراوان بهترین گزینه‌ها برای طراحی یک آشپزخانه مینیمال هستند. با این حال، در نظر گرفتن یک نورپردازی خوب برای شب نیز ضروری است. دکوراسیون داخلی مینیمالیسم می‌کوشد فضا را ساده و آرامش بخش جلوه دهد. یکی از مهم‌ترین مواردی که محیط را دلباز و آرامش بخش می‌کند، نور کافی‌ست. بنابراین، حتما به مقدار نور آشپزخانه خود دقت کنید.

 

جمع بندی

آشپزخانه مینیمال با رعایت اصول سبک مینیمالیسم طراحی می‌شود. این آشپزخانه‌ها شیک و ساده هستند و باعث ایجاد حس آرامش در فضا می‌شوند. کابینت‌های آشپزخانه مینیمالیستی ساده و دور از طراحی‌های پیچیده هستند و معمولا از رنگ‌های ملایم و خنثی، مانند سفید، کرم و خاکستری برای آن‌ها استفاده می‌شود. این کابینت‌ها باید کاربردی باشند و از متریال‌های صاف و یکدست مانند ام دی اف و هایگلاس ساخته شوند. استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب، سفال و سنگ نیز در دکوراسیون این سبک آشپزخانه توصیه می‌شود. از ویژگی‌های بارز طراحی یک آشپزخانه مینیمال نورپردازی خوب است. با رعایت نکات ذکر شده در مقاله می‌توانید آشپزخانه‌ی مورد علاقه خود را طبق سبک مینیمالیسم بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *