اصول طراحی آشپزخانه و نکات مهمی که باید بدانید

اصول طراحی آشپزخانه

در حال برنامه ریزی برای یک آشپزخانه جدید هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ درک اولیه اصول طراحی آشپزخانه به شما کمک می‌کند در مورد فضای آشپزخانه خود تصمیم بگیرید تا محیطی را خلق کنید که هم هنرمندانه و هم کاربردی باشد. در آشپزخانه‌ای که اصولی طراحی شده است کابینت‌ها، لوازم خانگی، کاشی‌های دیوار، کانتر، کف‌پوش، قطعات تزئینی و … با هدف مشخصی انتخاب شده‌اند و از لحاظ رنگ و فرم هماهنگ هستند. اصول طراحی به شما کمک می‌کند که این عناصر، یعنی رنگ و فرم، را به درستی به کار بگیرید تا در آخر آشپزخانه‌تان پرکاربرد و در عین حال، جذاب و شیک باشد.

برای مثال عنصر رنگ را در نظر بگیرید. شما باید انتخاب کنید که می‌خواهید کابینت‌هایتان بدون طرح و ساده باشند و یا طرح چوب؟ یک رنگ باشند یا دو رنگ؟ رنگ میزهایتان چطور؟ طرح دار یا یکدست؟ روشن یا تیره؟ و مورد دیگری که حتما باید به آن توجه کنید این است که آیا همه‌ی این رنگ‌ها با هم همخوانی دارند یا خیر. با درک کامل اصول طراحی آشپزخانه، راحت‌تر می‌توانید تمام موارد مختلف یک آشپزخانه را به گونه‌ای که زیبا و متناسب با فضای شما باشد، کنار هم قرار دهید.

چگونگی محاسبه و انواع متراژ کابینت

اصول طراحی آشپزخانه

اینها اصول اولیه طراحی داخلی هستند که در این مقاله در مورد آنها صحبت خواهیم کرد:

  • تعادل و تقارن
  • نقاط کانونی
  • مقیاس و نسبت

تعادل و تقارن بصری

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که وارد اتاقی شوید و بلافاصله احساس کنید که یک چیزی درست نیست؟ دلیل این مسئله می‌تواند عدم تقارن باشد. یعنی در یک قسمت فضای خالی زیادی وجود داشته باشد، در حالی که در سمت دیگر لوازم بزرگی قرار گرفته و دو کفه‌ی ترازو از تعادل خارج شده‌اند.

اصل شماره ۱ در اصول طراحی آشپزخانه رعایت تعادل و تقارن بصری است. یک محیط متعادل حس آرامش و امنیت را به شما منتقل می‌کند. وقتی وارد آشپزخانه‌ای می‌شوید که از اصل تعادل در طراحی آشپزخانه پیروی می‌کند، احساس می‌کنید که کل محیط چیدمان درستی دارد و از حضور در آنجا لذت می‌برید.

در مجموع، تقارن به ایجاد حس هماهنگی و آرامش کمک می‌کند. البته، برای داشتن تعادل لازم نیست یک سمت آینه‌ای از سمت دیگر باشد. برای ایجاد تعادل در آشپزخانه، مرکز آن محیط را در نظر بگیرید و در اطراف آن مرکز تقارن ایجاد کنید. یعنی، یک طرف را شلوغ نکنید و طرف دیگر را خلوت و خالی. یا لوازمی را که خیلی توی چشم هستند و رنگ جیغ دارند، در یک نقطه متمرکز نکنید. حتی آشپزخانه‌های نامتقارن را با چیدمان صحیحِ وسایل می‌توان متعادل و متقارن کرد.

 

اصول طراحی آشپزخانه
رعایت تعادل و تقارن بصری

نقاط کانونی

نقاط کانونی اشیا چشم اندازهایی هستند که بلافاصله توجه شما را در یک اتاق جلب می‌کنند. نقطه‌ی کانونی ممکن است یک شومینه، تلویزیون، یک اثر هنری بزرگ یا یک مبلمان با رنگ جیغ باشد.

نقاط کانونی معمول در آشپزخانه عبارتند از اجاق گاز، هود، و حتی میز. اما نقطه کانونی آشپزخانه شما ممکن است یک سینک، جزیره مرکزی یا یک پنجره باشد. در حالت ایده آل، سایر اشیاء در اتاق به گونه‌ای چیده می‌شوند که توی چشم بودن نقطه‌ی کانونی به هم نریزد و با نقطه‌ی کانونی رقابت نمی‌کنند. اگرچه در فضاهای بزرگ‌تر وجود چندین نقطه کانونی می‌تواند بسیار خوب باشد.

به عنوان مثال، در این آشپزخانه که میز ناهارخوری نقطه‌ی کانونی آن است، سایر اجزا طوری انتخاب و چیده شده‌اند که با وجود آن‌ها، همچنان میز وسط آشپزخانه بیشتر از هر چیزی به چشم بیاید. رنگ چوبِ میز هم که با محیط خاکستری متفاوت می‌باشد به اصل نقطه‌ی کانونی کمک کرده است.

درباره کابینت آماده بخوانید

مقیاس و تناسب

اصل شماره ۳ در اصول طراحی آشپزخانه مقیاس و تناسب اندازه است. رعایت مقیاس و نسبت در اصول طراحی آشپزخانه باعث می‌شود که نسبت اندازه در عناصر مختلف یک محیط رعایت شود. هر جزئی از آشپزخانه باید نسبت به محیط اطرافش مقیاس شود تا برای آن آشپزخانه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر نرسد.

آشپزخانه رویایی شما ممکن است یک اجاق گاز بزرگ و حرفه‌ای و یک جزیره آشپزخانه بزرگ برای پذیرایی از مهمانان داشته باشد، اما آیا این موارد برای آشپزخانه‌ای با متراژ متوسط یا کوچک مناسب‌اند؟ اگر آشپزخانه‌ی شما به اندازه‌ی کافی فضا نداشته باشد، وجود یک جزیره جلوی رفت و آمد شما را می‌گیرد و فعالیت شما را دشوار می‌کند. به همین دلیل است که اندازه‌ی مناسب و اطمینان از اینکه عناصر موجود در فضا با یکدیگر و با کل فضا متناسب‌اند، بسیار مهم است.

به عنوان مثال، برای آشپزخانه‌ای که کوچک است و سقف بلندی دارد، به جای خفه کردنِ فضا با اضافه کردن کابینت‌های بزرگ، کافیست کابینت‌های دیواری را تا سقف ادامه دهید. با این کار فضای ذخیره سازی را افزایش داده‌اید.

برای آشپزخانه‌ای با سایز متوسط و سقف بلند، می‌توانید از جزیره‌ای استفاده کنید که متناسب با فضا اندازه متوسطی دارد. این جزیره برای صندلی داشتن و نشستن دور آن مناسب نخواهد بود، اما فضایی را برای آشپزی فراهم می کند و جلوی فعالیت شما را نمی‌گیرد.

در آشپزخانه‌ای که کابینت‌ها، قفسه‌ها، لوازم خانگی، هود و پنجره‌ها همگی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که متناسب با یکدیگر باشند و اصول طراحی آشپزخانه در آن رعایت شده است، نظم و آرامش را می‌توانید تجربه کنید.

جمع بندی

اصول طراحی آشپزخانه اصولی هستند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید آشپزخانه‌ای ایده آل داشته باشید. برای رسیدن به محیطی زیبا، آرام، و کاربردی، در چیدمان آشپزخانه تعادل و تقارن را رعایت کنید. برای آشپزخانه‌تان یک یا دو نقطه‌ی کانونی طراحی کنید. و حتما دقت کنید که اندازه‌ی تمام اجزا با آشپزخانه‌تان تناسب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *