دیزاین آشپزخانه کوچک و ۱۰ ایده بی‌نظیر

دیزاین آشپزخانه کوچک

آشپزخانه قلب خانه شماست، پس بدون توجه به متراژش آشپزخانه را به محیطی زیبا و لوکس تبدیل کنید. اینکه آشپزخانه شما کوچک است، به این معنی نیست که باید کوچک هم به نظر برسد. معمولا در طول روز افراد خانواده با آشپزخانه ارتباط مستقیم دارند، از پخت و پز و شستشوی ظرف‌ها گرفته تا صرف ناهار و شام در این محیط انجام می‌شود. مخلص کلام اینکه شما به ناچار زمان زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانید. به منظور اینکه به شما کمک کنیم از فضای محدود خود حداکثر استفاده را ببرید، بهترین ایده‌های دیزاین آشپزخانه کوچک را گردآوری کرده‌ایم، چه سبک طراحی شما مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک، یا حتی سبک آشپزخانه روستیک باشد.

حتی اگر بودجه محدودی برای بازسازی آشپزخانه دارید، شایسته آشپزخانه‌ای هستید که ظاهری کاربردی و شیک داشته باشد. در ادامه این مقاله انواع راه‌حل‌ها و ایده‌ها را برای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کوچک‌تان خواهید خواند.

 

۱۰ ایده حرفه‌ای برای دیزاین آشپزخانه کوچک

یک طراحی حرفه‌ای برای آشپزخانه‌ای با متراژ کم شامل ایجاد خطای دید در ظاهر آشپزخانه و بهینه سازی فضای کابینت‌ها می‌شود. خطای دید باعث می‌شود آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد و باوجود کوچک بودن دلگیر نباشد. روش‌های بهینه سازی نیز به شما کمک می‌کند که لوازم بیشتری را درون کابینت‌ها قرار دهید تا از فضایی که دارید بیشترین بهره را ببرید. این موضوع باعث می‌شود روی کانترهای شما را تمیز و منظم بماند، و در نتیجه هم آشپزخانه بزرگ به نظر برسد، هم کار کردن در آن محیط برای شما آسان‌تر شود.

۱٫ قفسه باز

بخشی از آشپزخانه را به قفسه باز اختصاص دهید. این قفسه‌های باز محیط اشپزخانه را نیز باز می‌کنند! فضا دلباز‌تر می‌شود و حس بهتری خواهید داشت. همچنین، آشپزخانه شما جلوه‌ی خاصی پیدا می‌کند و زیباتر می‌شود.

۲٫ روشن کردن آشپزخانه

شما می‌توانید از ترفندهای تزئینی برای روشن کردن یک آشپزخانه کوچک استفاده کنید. در دیزاین آشپزخانه کوچک ایجاد یک فضای روشن مسئله مهمی‌ست. برای شروع سعی کنید نور طبیعی بیشتری را به آشپزخانه دعوت کنید. یافتن راه هایی برای افزایش نور طبیعی در آشپزخانه شروعی عالی برای مبارزه با انواع چالش‌ها و بزرگتر نشان دادن آشپزخانه است. این کار را می‌توانید با عوض کردن پنجره‌ها یا حتی انتخاب پرده‌ای نازک با رنگ روشن برای آشپزخانه انجام دهید. می‌توانید با یک طراح داخلی نیز مشورت کنید.

استفاده از کاشی‌های روشن و براق نیز به شما کمک خواهد کرد. می‌توانید از ترکیب کاشی‌های سفید و استخوانی و کرم یا طوسی روشن استفاده کنید تا توهم عمق نیز ایجاد شود.

دیزاین آشپزخانه کوچک
آشپزخانه کوچک سبک مدرن با نور طبیعی فراوان

 

۳٫ استفاده از گوشه

استفاده بهینه از این فضاهای غیرمعمولی مانند کابینت‌های گوشه‌ایِ آشپزخانه کلیدِ به حداکثر رساندن فضای ذخیره سازی می‌باشد. با کشوهای مخصوص کابینت گوشه‌ای یا نصب قفسه‌های گردان در آن قسمت می‌توانید از این بخش بلااستفاده کابینت‌تان بیشترین بهره را ببرید.

۴٫ آشپزخانه باز

امروزه اکثر آشپزخانه‌ها با پیشخوان از اتاق نشیمن جدا شده‌اند و دیواری بین آشپزخانه و فضای خانه نیست. خوب، این پیشرفت بزرگی‌ست. به این آشپزخانه‌ها آشپزخانه باز می‌گویند که به دو صورت وجود دارد: با پیشخوان یا بدون پیشخوان. برای اینکه انتخاب کنید آشپزخانه شما پیشخوان(اصطلاحا اپن) داشته باشد یا نه باید به موارد مختلفی توجه کنید که در مقاله آشپزخانه و پذیرایی سرهم درباره‌ی آن توضیح داده‌ایم.

۵٫ انتخاب رنگ

هنگام انتخاب رنگ هوشمندانه عمل کنید. برای روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه کابینت رنگ روشن انتخاب کنید. در ادامه، برای اضافه کردن زیبایی و جذابیت بصری و همچنین یکنواخت نشدن آشپزخانه یک رنگ دوم را نیز انتخاب کنید و در آشپزخانه به کار بگیرید. برای جزئیات کوچک نیز می‌توانید از یک رنگ سوم استفاده کنید.

دقت کنید که این سه رنگ باید با هم همخوانی داشته باشند. علاوه بر این، رنگ روشن اولی که انتخاب کرده‌اید حدود ۶۰ درصد آشپزخانه شما را به خود اختصاص دهد، تا آشپزخانه جلوه‌ای روشن و دلباز داشته باشد. ترجیحا رنگ کاشی دیوارها و کابینت‌های‌تان را یکسان و از همین رنگ روشن انتخاب کنید. از رنگ دوم برای برجسته کردن عناصری که می‌خواهید استفاده کنید. در واقع، استفاده درست از رنگ یک راه فوق العاده برای برجسته کردن یک بخش مورد علاقه در محیط است. مهم است که بیشتر از سه رنگ را در آشپزخانه به کار نگیرید تا هارمونی محیط به هم نریزد.

۶٫ طراحی عمودی

رعایت نظم در یک آشپزخانه کوچک که از قضا به صورت باز نیز طراحی شده امری حیاتی‌ست. در یک آشپزخانه بسته همه چیز پشت دیوارها می‌ماند، اما شلوغی آشپزخانه باز کاملا به چشم می‌آید و البته محیط را کوچک‌تر نیز نشان می‌دهد. بنابراین، سازماندهی به لوازم و کابینت‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

بهترین راه برای حل مسئله ذخیره‌سازی ظروف و لوازم انتخاب کابینت دیواری‌های بلند است که تا سقف کشیده می‌شوند. این کار مزایای زیادی در پی دارد. که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بلند به نظر رسیدن سقف آشپزخانه است. بلند به نظر رسیدن سقف آشپزخانه نیز باعث می‌شود آشپزخانه بزرگ و دلباز به چشم بیاید.

۷٫ نورپردازی خوب

تاثیر نورپردازی را در دیزاین آشپزخانه کوچک خود جدی بگیرید. بالای میز ناهارخوری و پیشخوان می‌توانید چراغ‌های آویز زیبا آویزان کنید. برای نورپردازی دقیق‌تر و متناسب با آشپزخانه خود با یک طراح داخلی نیز مشورت کنید تا با نتیجه بهتری کار را به اتمام برسانید.

دیزاین آشپزخانه کوچک
استفاده درست از سه رنگ در آشپزخانه‌ای کوچک

 

۸٫ کابینت ایستاده

از یک کابینت ایستاده استفاده کنید. این کابینت‌ها بیش از آن که فکر کنید در جای دادن لوازم مختلف به شما کمک می‌کنند. لوازم برقی‌ای مانند ماکروفر را نیز می‌توان به صورت توکار درون کابینت ایستاده نصب کرد.

۹٫ استفاده از نظم دهنده

برای افزایش دادن فضای ذخیره سازی درون کابینت از نظم دهنده یا ارگنایزر استفاده کنید. با قرار دادن این اکسسوری‌ها در کابینت تعداد ظرف‌هایی که می‌توانید به صورت منظم درون قفسه‌های کابینت جا دهید دوبرابر خواهد شد. در یک آشپزخانه کوچک مشکل به هم ریختگی نیز وجود دارد، اما نظم دهنده به شما کمک می‌کند تمام لوازم خود را به صورت مرتب و منظم بچینید و به همه چیز دسترسی آسان‌تری داشته باشید.

انواع نظم دهنده کابینت و نکات مهم آن

۱۰٫ سبک مدرن و مینیمال

تمام مواردی را که تا به حال بررسی کردیم می‌توانید در هر سبک آشپزخانه‌ای و با هر سبک کابینتی به کار گیرید. اما بهترین سبک کابینت و بهترین سبک برای دیزاین آشپزخانه کوچک سبک مدرن و مینیمال است. این سبک‌ها که با سادگی تمام همراه‌اند، فضای آشپزخانه را نمی‌گیرند و آن را شلوغ نشان نمی‌دهند. در مقابل، فضا را مرتب‌تر و بازتر جلوه می‌دهند. علاوه بر این، کابینت‌های مدرن کاربردی‌تر نیز هستند.

۱۱٫ کشو

تنها زمانی که کابینت آشپزخانه شما کشو نداشته باشد متوجه خواهید شد که چقدر به آن احتیاج دارید. کشوها در آشپزخانه بسیار پرکاربردند. علاوه بر اینکه لوازم زیادی را در خود جای می‌دهند و دیگر نیاز نیست نگران وسایل ریز و جزئی باشید، به شما کمک می‌کنند به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و مجبور نباشید پی آن‌ها بگردید.

۱۲٫ میز ناهارخوری

اگر آشپزخانه کوچکی دارید از میز ناهارخوری‌های بزرگ و جاگیر صرف نظر کنید. دنبال میزهای جمع و جوری باشید که صندلی‌های آن زیر میز جمع می‌شوند. می‌توانید پشت پیشخوان صندلی بلند بگذارید و از اپن به عنوان میز استفاده کنید.

۱۳٫ چیدمان کابینت آشپزخانه

انتخاب چیدمان برای دیزاین آشپزخانه کوچک به نقشه‌ی خانه و محل قرارگیری آشپزخانه بستگی دارد. بهترین چیدمان‌ها U شکل و L شکل می‌باشند. این دو چیدمان هم ظاهر خوبی به آشپزخانه می‌دهند، هم به شما امکان استفاده آسان از کابینت را می‌دهند. همچنین، بیشترین فضا را برای جا دادن ظروف و وسایل در یک آشپزخانه کوچک در اختیار شما می‌گذارند.

۱۴٫ مثلث طلایی

حتما به مثلث طلایی کار دقت کنید. مثلث طلایی فاصله‌ی استاندارد بین سینک ظرفشویی، اجاق گاز، و یخچال را مشخص می‌کند. زمانی که این سه نقطه‌ی اصلی یک مثلث را تشکیل بدهند و فاصله‌ی استانداردی نسبت به یکدیگر داشته باشند، پخت و پز و کار در هر آشپزخانه‌ای بی‌دردسر می‌شود. در واقع، رعایت مثلث طلایی بهترین حالت قرارگیری این سه نقطه را به وجود می‌آورد.

 

مزایای آشپزخانه‌ای کوچک

قبلا درباره‌ی معایب آشپزخانه کوچک صحبت کردیم: فضای شما برای نگهداری ظروف و وسایل آشپزخانه کم و محدود است. یا اینکه ممکن است احساس کنید آشپزخانه دلگیر و کوچک به نظر می‌رسد. البته، گفتیم که این معایب با یک رعایت نکات حرفه‌ای برای دیزاین آشپزخانه کوچک حل خواهد شد.

اما آیا آشپزخانه کوچک مزایا هم دارد؟ بله.

  • داشتن یک آشپزخانه کوچک با فضای ذخیره سازی محدود باعث می‌شود آنچه را که بیشتر از همه به آن نیاز دارید و دوست دارید نگه دارید. این بدان معناست که بهم ریختگی کمتری خواهید داشت؛ زیرا، لوازم به درد نخور و بی‌‌استفاده را نگه نمی‌دارید. همچنین، آشپزخانه کوچک به شما کمک می‌کند تا بیشتر بر کیفیت لوازم آشپزخانه خود تمرکز کنید و نه کمیت.
  • تمیز کردن فضای کوچک آسان‌تر است، چرا که سطوح کمتری برای نظافت و مرتب کردن وجود دارد. نگهداری از یک آشپزخانه‌ی کوچک با کابینت‌های مدرن یا مینیمال کار بسیار ساده‌تری‌ست نسبت به آشپزخانه‌های بزرگ با کابینت‌های کنده کاری شده.

 

جمع بندی

تنها کافی‌ست روش‌های مختلف طراحی و بهینه سازی فضا را بدانید. آن وقت دیگر دیزاین آشپزخانه کوچک برای شما کاری راحت و لذت‌بخش خواهد بود. در مطلب فوق ۱۰ روش جذاب را برای این کار معرفی کردیم. امیدواریم که با به کارگیری آن‌ها به آشپزخانه زیبا و ایده‌آل خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *