انواع کابینت زیر سینک و نکات مهم آن

کابینت زیر سینک

تمام کابینت‌های آشپزخانه به یک شکل طراحی نمی‌شوند و برخی از آن‌ها نیاز به طراحی پیچیده‌تری دارند. کابینت زیر گاز و کابینت زیر سینک از کابینت‌هایی هستند که با کابینت‌های دیگر متفاوت‌اند. کابینت زیر سینک لوله‌ها و بی نظمی‌های زیر یک سینک را در خود جای می‌دهد و پنهان می‌کند. این کابینت بیش از هر کابینت دیگری در معرض آب قرار داد و احتمال خراب شدن کانتر یا خود کابینت وجود دارد؛ بنابراین، طرز نگهداری آن بسیار مهم است.

جنس کانتر کابینت زیر سینک

ویژگی‌های کانتری که انتخاب می‌کنید در اطراف کابینت ظرفشویی اهمیت بالاتری پیدا می‌کنند. همانطور که گفتیم، این کابینت در معرض رطوبت و آب قرار دارد، پس بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم انتخاب کانتری‌ست که ضد آب باشد، آب به درون آن نفوذ نکند، و متورم نشود. کانترهای سنگی گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند و انواع مختلفی نیز دارند.

چند مدل کابینت داریم؟ و انواع آن کدامند؟؟

گرانیت

سنگ گرانیت سنگی بسیار محبوب برای کانتر کابینت آشپزخانه و کاملا ضد آب است. این سنگ در برابر هرگونه خراشیدگی نیز مقاوم است و بسیار محکم و بادوام می‌باشد. البته برای جلوگیری از لک شدن باید سطح آن را با مواد مخصوصی تمیز کرد. سنگ گرانیت قیمت بالایی دارد و همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد این سنگ را برای پیشخوان آشپزخانه خود انتخاب نکنند.

مرمر

سنگ مرمر از متریال‌هایی‌ست که استفاده از آن برای کانتر آشپزخانه بسیار رایج است. این سنگ زیبا، و در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم است. علاوه بر اینکه مرمر ضد آب است و برای کابینت زیر سینک ظرفشویی انتخاب خوبی‌ست، تمیز کردن آن نیز راحت است و با یک دستمال پاک می‌شود. نقطه ضعف مرمر احتمال خوردگی آن در برابر مواد اسیدی و ایجاد خط و خش با اجسام تیز است.

کوارتز

سنگ کوارتز نیز برای کانتر گزینه‌ی بسیار مناسبی‌ست. صفحه‌ی کوارتز نیز ضد آب و در برابر حرارت و خراشیدگی مقاوم است. تمیز کردن این سنگ نیز آسان می‌باشد و تنوع بالایی در رنگ دارد.

 

کابینت زیر سینک
متریال مناسب کابینت زیر سینک

 

متریال مناسب کابینت زیر سینک

متریال‌های مختلفی برای ساخت کابینت وجود دارد، اما ممکن است همه‌ی آن‌ها برای کابینت زیر ظرفشویی مناسب نباشند. برای اینکه هم شما بتوانید کابینتی را داشته باشید که دوست دارید و هم یونیت کابینت‌تان در برابر آب مقاوم باشد، می‌توانید جنس یونیت کابینت را متفاوت از جنس درب کابینت انتخاب کنید. رایج‌ترین متریال‌ها برای یونیت کابینت فلز و ام دی اف سفید است، اما بهترین متریال برای کابینت زیر سینک PVC است. یونیت از جنس PVC کاملا ضد آب است و با قرار گرفتن در برابر رطوبت و آب خراب نمی‌شود. البته به دلیل قیمت بالایی که دارد برای تمام یونیت‌ها استفاده نمی‌شود و معمولا تنها برای کابینت ظرفشویی به کار می‌رود.

۳ ایده آشپزخانه جزیره ای شیک و نکات مهم آن

چه چیزهایی را در کابینت زیر سینک نگهداری کنیم؟

هر لوازمی را نمی‌توانید در کابینت ظرفشویی نگه دارید. به عنوان مثال، هر وسیله‌ی کاغذی مانند دستمال کاغذی یا جعبه‌های مقوایی، هرگونه لوازم برقی، مواد شیمیایی بسیار قوی، یا مواد اشتعال زا را در این کابینت نگذارید. خب، پس چه چیزهایی را در کابینت زیر ظرفشویی قرار دهیم؟

مواد شوینده

جای مواد شوینده یا شیمیایی بسیار قوی زیر سینک نیست، اما بهترین جا برای سایر مواد شوینده، مانند اسپری همه کاره، صابون، مایع ظرفشویی، و پاک کننده‌ی شیشه کابینت سینک است. با این کار شوینده‌هایی که برای استفاده روزانه نیاز دارید در دسترس‌تان خواهند بود.

محصولات پلاستیکی

زیر سینک محل خوبی برای هر چیزی است که در صورت خیس شدن خراب نمی‌شود. ظروف و لوازم پلاستیکی را می‌توان در این کابینت جا داد. همچنین، می‌توانید کیسه‌های زباله را از جعبه مقوایی خارج کنید و در کابینت زیر سینک ظرفشویی قرار دهید. می‌توانید لوازم و وسایل کوچک را در یک ظرف یا جعبه‌ی پلاستیکی بگذارید و جعبه را زیر سینک جای دهید.

زباله‌های بازیافتی

دلایل متعددی وجود دارد که توصیه می‌شود سطل زباله را در کابینت سینک ظرفشویی نگذارید. اما می‌توانید یک سطل بازیافت کوچک تهیه کنید و زباله‌های قابل بازیافت خود را توی آن بریزید. این کار نه تنها مشکلی ندارد، بلکه می‌تواند به شما کمک کند زباله‌های بازیافتی را از سایر زباله‌ها جدا کنید.

 

کابینت زیر سینک
کابینتی کاربردی و در دسترس

نظم دهنده زیر سینک

معمولا کابینت زیر ظرفشویی کابینتی بسیار نامنظم و شلوغ است. با استفاده از اکسسوری‌ها و ارگنایزرها این کابینت را به یکی از مرتب‌ترین کابینت‌های آشپزخانه تبدیل کنید. ارگنایزرهای کشویی، باکس‌های نظم دهنده، و نصب آویزهای مخصوص به شما بیشترین کمک را خواهند کرد. و یا می‌توانید برای این کابینت کشوهای U شکل با طراحی مخصوص زیر سینک سفارش دهید.

جمع بندی

برای اینکه آب و رطوبت پیشخوانِ اطراف سینک ظرفشویی را خراب نکند، بهتر است متریالی را برای پیشخوان کابینت‌ها در نظر بگیرید که ضد آب باشد و مثل چوب متورم نشود. جنس یونیت کابینت زیر سینک نیز باید همین ویژگی را داشته باشد تا از خراب شدن کابینت پیشگیری شود. در این مقاله متریال مناسب برای کانتر و یونیت کابینت ظرفشویی را بررسی کرده‌ایم. نکته‌ی مهم دیگر، درباره‌ی این کابینت این است که هر وسیله‌ای را نمی‌توان زیر ظرفشویی نگهداری کرد، و نباید لوازم برقی یا هر وسیله‌ی دیگری را که با خیس شدن خراب می‌شود، در این کابینت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *