وسایل خانه مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟

وسایل خانه مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمالیسم که امروزه بسیار محبوب شده، حتما توجه شما را نیز به خود جلب کرده است. برای داشتن خانه‌ای مینیمال اول باید این سبک را بشناسید، با ویژگی‌های آن آشنا شوید، و بدانید چطور وسایل خانه مینیمال تهید کنید. در این مقاله درباره ویژگی‌های دکوراسیون و وسایل خانه مینیمال خواهید خواند.

 

تاریخچه‌ی سبک مینیمالیسم

مینیمالیسم در دهه ۱۹۷۰ به عنوان یک جنبش فرهنگی در تقابل با افراط و تفریط‌های معمول پاپ آرت آغاز شد و هنر، ادبیات و معماری را با یک حرکت تدریجی به سمت حذف همه چیزهای زائد برد. این اصطلاح برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ توسط فیلسوف هنر بریتانیایی ریچارد وولهایم در مقاله‌ای با عنوان  Minimal Artکه در مجله هنر منتشر شد، به کار رفت.

هدف این سبک “حذف موارد اضافی برای تمرکز بر موارد ضروری” است و معمولا با معروف‌ترین شعار سبک مینیمالیسم، یعنی “کمتر، بیشتر است” شناخته می‌شود. مینیمالیسم با این شعار که به بهترین وجه بیانگر این ایده است، در طول زمان به یک سبک زندگی واقعی تبدیل شده است.

 

تعریف سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم با پرهیز از اتلاف انرژی و هر گونه افراط و تفریط فقط بر عناصر مهم محیط متمرکز است. مینیمالیسم بازگشت به سادگی‌ست. در معماری و دکوراسیون داخلی، برای خلق فضایی زیبا و ساده باید مبلمان و وسایل خانه را به دقت انتخاب کنیم، طوری که تمام اجزا ساده و کاربردی باشند.

یک خانه مینیمالیستی سرد یا بی‌روح نیست؛ برعکس، می تواند ظریف، جذاب، و دلنشین باشد. با انتخاب لوازم و متریال درست محیطی گرم و صمیمی ایجاد خواهید کرد.

وسایل خانه مینیمال
دکوراسیون خانه‌ای مینیمالیستی با رنگ پاستلی

 

 

وسایل خانه مینیمال

در ادامه با قوانین اصلی این سبک و ویژگی‌های وسایل خانه مینیمال آشنا می‌شوید.

 

  • انتخاب رنگ برای وسایل خانه مینیمال

یک خانه مینیمالیستی به رنگ های خنثی و سایه‌های ظریف نیاز دارد. دکورهای شیک و الگوهای ساده که جزئیات را برجسته می‌کند، به طراحی داخلی مینیمال جلوه می‌دهند. وسایل خانه مینیمال، از جمله مبلمان، کابینت‌ها، میز و صندلی‌ها، فرش، پرده‌ها، لوازم اتاق خواب، رنگ دیوارها و کفپوش، باید به گونه‌ای انتخاب شوند که یک بوم خالی به ما بدهند تا با جزئیات کوچکی مانند یک نقاشی روی آن رنگ بپاشیم. رنگ‌های پاستیلی، رنگ چوب، و رنگ‌های مانند زرشکی گرم، یا سبز و آبی می‌توانند به بوم خالی و خنثی رنگ اضافه کنند.

 

  • متریال وسایل خانه مینیمال

متریال‌های طبیعی در دکوراسیون داخلی مینیمال جایگاه ویژه‌ای دارند. برای اینکه وسایل خانه مینیمال به نظر برسند، از متریال‌های سنگ، سفال، چوب، فلز، و شیشه استفاده کنید. البته باید بلد باشید چگونه این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید تا تصویری زیبا به دست آورید.

آشپزخانه مینیمال و کابینت مناسب آن

 

  • انتخاب مبلمان

مبلمان مینیمالیستی با خطوط ساده‌‌ی صاف یا منحنی طراحی و ساخته می‌شوند. فرم‌های پیچیده و پرنقش و نگار در دکوراسیون مینیمال جایی ندارند. مبلمان و وسایل خانه مینیمال فضای خانه را اشغال نمی‌کنند و باعث می‌شوند محیط شلوغ به نظر نرسد. درواقع، مبلمانی با این سبک عناصر اضافی ندارند و کاربردی هستند. از آن جایی که کلمه‌ی کلیدی سبک مینیمال «سادگی» است، هنگام انتخاب و خرید باید به این موضوع دقت کنید. اگر درمورد تعداد وسایل و مبلمان شک دارید، می‌توانید با چند قطعه‌ی اصلی و اولیه شروع کنید و به تدریج تصمیم بگیرید که آیا واقعاً چیز دیگری اضافه کنید یا خیر.

 

وسایل خانه مینیمال
زیبایی خانه با لوازم و مبلمانی مینیمال مثال زدنی است.

 

توصیه مهم

بهترین راه برای اینکه خانه‌ی مینمال بی‌نقص داشته باشید این است که طراحی آن را به یک فرد متخصص و حرفه‌ای بسپارید. سلیقه و نیازهای خود را به او اطلاع دهید و سپس به طراحی او اعتماد کنید تا بین سادگی و جذابیت تعادل ایجاد کند.

 

جمع بندی

جنبش مینیمالیسم که از دهه ۷۰ میلادی آغاز شد، در هنر و ادبیات تاثیر فراوانی گذاشت. همچنین، اثر آن روی معماری بسیار چشمگیر است. دکوراسیون مینیمال نیز از این سبک سرچشمه گرفته است. مهم‌ترین اصل مینیمالیسم سادگی و کمینه گرایی در عین کاربردی بودن است. برای تهیه وسایل خانه مینیمال ابتدا باید با هدف این سبک و ویژگی‌های آن آشنا شوید. انتخاب رنگ‌های خنثی، سادگی در طراحی، استفاده از متریال‌های طبیعی، و کاربردی بودن عناصر، چند ویژگی مهمِ وسایل خانه مینیمال به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *